feed-image -

Reklama

Rozmowy - Opinie


75% rynku w systemie bezpośredniej likwidacji. Co z resztą?
wtorek, 12 listopada 2019 09:41

Rozmowa z Agnieszką Dąbrowską, analitykiem w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

Aleksandra E. Wysocka: – Bezpośrednia likwidacja szkód (BLS) działa na polskim rynku ubezpieczeniowym już od jakiegoś czasu. Proszę przypomnieć, jak długo to rozwiązanie funkcjonuje?
Agnieszka Dąbrowska:
– System BLS działa od ponad czterech lat i obejmuje w tym momencie 8 zakładów ubezpieczeń, a zarazem 75% rynku OC ppm, licząc składką przypisaną brutto.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczyciele nie mogą przespać cyfrowej rewolucji
czwartek, 24 października 2019 08:47

Rozmowa z Tomaszem Jędroszkowiakiem, Business Unit Insurance Director; Kazimierzem Cięciakiem, E-Health Consulting Director, i Mateuszem Cybulskim, Global Sales Director z Comarch

Aleksandra E. Wysocka: – W połowie września 2019 r. otworzyliście w swoim krakowskim kampusie Centrum Innowacji. Jaki jest cel tego przedsięwzięcia?
Tomasz Jędroszkowiak:
– Stworzyliśmy to miejsce, żeby można było pokazać, jak technologia zmienia świat i jak dzięki technologii można żyć i pracować lepiej. Można tu też zobaczyć, jak nasze życie będzie wyglądało za kilka lat. Zaprezentowaliśmy innowacje, związane między innymi z branżą finansową, produkcyjną, handlem oraz z miastami przyszłości.

Add a comment
Więcej…
 
Chcemy być numerem dwa na rynku ubezpieczeń grupowych
środa, 16 października 2019 08:40

Rozmowa z Arturem Skibą, dyrektorem Departamentu Sprzedaży Ubezpieczeń Grupowych w AXA Polska

Aleksandra E. Wysocka: – Jakie jest miejsce ubezpieczeń grupowych w strategii Grupy AXA w Polsce?
Artur Skiba:
– W ostatnich latach ubezpieczenia grupowe stały się jednym z kluczowych kierunków rozwoju naszego biznesu. Sprzedażą tych produktów zajmuje się nie tylko mój departament, który koncentruje się na klientach korporacyjnych, ale również sieć własna, docierająca do firm zatrudniających od 3 do 30 osób. Notujemy wzrost wolumenów sprzedaży. Mamy dobrą ofertę dla firm każdej wielkości, od tych najmniejszych działalności, aż po międzynarodowe korporacje.

Add a comment
Więcej…
 
System na półtora etatu
środa, 09 października 2019 08:07

Rozmowa z Anną Grajkowską, prezesem zarządu PKO Agencja Ubezpieczeniowa Sp. z o.o.

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Jak wyglądało zarządzanie kompetencjami osób wykonujących czynności agencyjne przed wdrożeniem systemu OFWCA?
Anna Grajkowska:
– Przed wdrożeniem systemu zarządzaliśmy kompetencjami tych osób całkowicie ręcznie. Oznaczało to pracę w Excelach, komunikację mailową, ręczne uzupełnianie i ewidencjonowanie statusów, nadawanie uprawnień dla każdego handlowca i dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przy tej skali biznesu, zarządzanie czynnościami agencyjnymi było bardzo pracochłonne. W ramach obsługi procesu wykorzystywane były w kulminacyjnych momentach nawet dwa etaty. Dzisiaj, po wdrożeniu aplikacji jest to niecały jeden etat. Daje nam to możliwość efektywniejszego wykorzystania czasu pracy i delegowania pracowników do innych zadań.

Add a comment

Więcej…
 
Agent to nie tylko zawód, to misja
czwartek, 03 października 2019 08:47

Rozmowa z Pawłem Skotnickim, właścicielem Kancelarii Finansowej Paweł Skotnicki, agentem wyłącznym Avivy oraz wielokrotnym członkiem Million Dollar Round Table

Aleksandra E. Wysocka: – Jak to się stało, że został Pan agentem ubezpieczeniowym?
Paweł Skotnicki:
– Miałem prawie 22 lata i właśnie wróciłem z zagranicy, z emigracji zarobkowej. Jak to zwykle bywa w branży ubezpieczeniowej, trafiłem tu przez przypadek. Bardziej na przeczekanie, aż wpadnę na lepszy pomysł na siebie. Niewiele osób marzy o tym, aby zostać agentem. Ze mną było podobnie. Pochodzę z domu, gdzie od zawsze rozmawiało się o ubezpieczeniach. To dlatego, że moja mama jest agentką z dwudziestoparoletnim stażem. Gdy zdałem egzaminy i uzyskałem uprawnienia do pracy, trafiłem do jej zespołu. Miałem dzięki temu podwójne szczęście, bo z jednej strony nikt nie miałby tyle cierpliwości do tak krnąbrnego młodzieńca co ona, a z drugiej – bardzo szybko wysłała mnie na szkolenia z agentami osiągającymi MDRT®, co pokazało mi totalnie inny wymiar pośrednictwa ubezpieczeniowego. Wiedziała, co robi, i jest to kwintesencja bycia świetnym menedżerem. Dzięki temu bycie agentem zamieniło się w wielką pasję i najlepszy zawód, jaki mogłem sobie wymarzyć.

Add a comment
Więcej…
 
Spełnienie złożonej obietnicy
wtorek, 27 sierpnia 2019 09:10

Rozmowa z Joanną Nadzikiewicz, dyrektorem ds. sprzedaży i marketingu April Polska

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Jak z perspektywy ostatnich lat ocenia Pani zmiany na rynku assistance w Polsce?
Joanna Nadzikiewicz:
– Bardzo pozytywnie. Półżartem mogę powiedzieć, że w bardzo krótkim czasie – raptem kilkunastu lat – rynek assistance przeszedł istną rewolucję, bez mała na miarę tej technologicznej. Bo popatrzmy: pojęcie „assistance” było początkowo hasłem kojarzącym się wyłącznie z pomocą drogową stosunkowo nielicznej grupie szczęśliwców posiadających pojazdy mechaniczne (i to tych przezornych, którzy się w takie usługi zaopatrzyli). I ewoluowało do dobrze znanej coraz większej liczbie Polaków szybkiej i skutecznej pomocy w znakomitej większości codziennych sytuacji. Poza tym, o ile pod koniec lat 90. znacznie łatwiej było na przykład usprawnić zepsuty samochód (włączając w to wymianę połowy zawieszenia w „maluchu”) przy pomocy zatrzymanego na drodze innego kierowcy niż profesjonalnej pomocy drogowej (do której w dodatku nie bardzo było jak i skąd zadzwonić), o tyle dzisiaj większości aut nie sposób usprawnić i trzeba je holować do warsztatu. Przy tym nie tylko znacząco poszerzył się wachlarz dostępnych usługodawców, ale również sposób ich wezwania.

Add a comment
Więcej…
 
Nie odkładajmy wdrożenia na ostatnią chwilę
środa, 14 sierpnia 2019 08:53

Rozmowa z Grzegorzem Chłopkiem, prezesem zarządu Nationale-Nederlanden PTE

Aleksandra E. Wysocka: – Po Facebooku krąży aplikacja, która dodaje nam z wyglądu kilkadziesiąt lat. Może warto by dodać do takiego zdjęcia spodziewaną wysokość przyszłej emerytury? To już nie byłoby takie zabawne.
Grzegorz Chłopek:
– Może to by pomogło uwierzyć, że naprawdę będziemy kiedyś emerytami i jak będzie wyglądać nasze przyszłe życie, jeśli nie zaczniemy dodatkowo oszczędzać. Emerytury zawsze są pochodną odłożonych składek i liczby przepracowanych w ciągu życia zawodowego miesięcy.

Add a comment
Więcej…
 
Będziemy bezpiecznikiem dla małych i średnich
poniedziałek, 12 sierpnia 2019 08:51

Rozmowa z Ewą Małyszko, prezes zarządu PFR TFI

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Czym PFR TFI różni się od innych instytucji finansowych oferujących PPK? Jaka jest rola PFR TFI w całym systemie PPK?
Ewa Małyszko:
– Rola PFR TFI w całym programie jest szczególna. Jako instytucja finansowa możemy świadczyć usługi prowadzenia PPK. Ponadto – zgodnie z ustawą – jesteśmy instytucją wyznaczoną, która pełnić będzie funkcję „bezpiecznika” dla małych i średnich firm, które z różnych powodów nie znajdą dla siebie na rynku odpowiedniej instytucji finansowej do prowadzenia PPK. Mówiąc inaczej, PFR TFI jest gotowe zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z każdym pracodawcą, który wyrazi taką wolę lub któremu inna instytucja odmówi podpisania umowy. Co więcej, w przypadku, gdy wybrana przez pracodawcę instytucja finansowa nie będzie mogła kontynuować swoich zobowiązań, PFR TFI będzie mogło przejąć od niej prowadzenie PPK.

Add a comment

Więcej…
 
PPK to najtańszy produkt inwestycyjny w historii
środa, 07 sierpnia 2019 08:32

Rozmowa z Piotrem Żochowskim, prezesem zarządu PKO TFI SA

Aleksandra E. Wysocka: – Za nami 1 lipca, który dla największych polskich pracodawców będzie godziną „0” w kontekście pracowniczych planów kapitałowych. Już w ciągu pierwszych dwóch tygodni poinformowaliście o podpisaniu pierwszych 100 umów. Czy to szybkie tempo jest do utrzymania?
Piotr Żochowski:
– Od jakiegoś czasu mieliśmy pełną gotowość operacyjną do wdrażania PPK. Godzina „0” nastąpiła w moim przekonaniu dużo wcześniej niż 1 lipca. Rozmowy z pracodawcami o pracowniczych planach kapitałowych prowadziliśmy już od wielu miesięcy, a teraz zaczynamy zbierać pierwsze owoce tych wysiłków. Co wcale nie oznacza, że to prosty proces, który odbywa się sam. Zauważamy bardzo zaciętą konkurencję cenową między kilkunastoma podmiotami, które już opublikowały swoje oferty na portalu Moje PPK. Praktycznie wszystkie podmioty ustaliły poziom kosztów obsługi znacząco poniżej poziomu wymaganego przez ustawodawcę, który, przypomnę, wynosi 0,5% aktywów. PPK to produkt charakteryzujący się niską dochodowością dla firm, które go oferują, a z perspektywy klienta jest to chyba najtańszy produkt inwestycyjny na polskim rynku, biorąc pod uwagę koszty zarządzania. W każdym razie w ciągu mojej 20-letniej kariery w branży finansowej nie spotkałem się z tańszym produktem.

Add a comment
Więcej…
 
Lepsze relacje dzięki PPK
poniedziałek, 05 sierpnia 2019 08:48

Rozmowa z Adamem Romanem, członkiem zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia SA

Aleksandra E. Wysocka: – Dlaczego ERGO Hestia zdecydowała się zaangażować w dystrybucję pracowniczych planów kapitałowych?
Adam Roman:
– Jednym z priorytetów na najbliższe lata dla ERGO Hestii jest intensywny rozwój ubezpieczeń na życie, zarówno w obszarze ubezpieczeń indywidualnych jak i grupowych. W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów, w celu zapewnienia im kompleksowej ochrony skonsolidowanej w jednym towarzystwie, zdecydowaliśmy się na rozszerzenie naszej oferty ubezpieczeń grupowych o PPK. Naszą przewagą rynkową jest ogólnopolska sieć sprzedaży, z wysoko wykwalifikowanymi pośrednikami ubezpieczeniowymi. Każdego roku zapewniamy ochronę ponad trzem milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw. Pracujemy z wykorzystaniem najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych, zatrudniamy najlepszych na rynku ekspertów. Nasze atuty i wiarygodny partner, jakim jest PKO TFI, umożliwiły nam stworzenie oferty, która dla brokerów i agentów jest optymalnym narzędziem do budowania i rozwijania relacji z klientami. Idea połączenia ubezpieczenia grupowego z PPK to dobry punkt wyjścia dla oferty indywidualnej, w której skupiamy się na ubezpieczeniach ochronnych.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 36

Supra Brokers: Rafał Holanowski przestał pełnić funkcję prezesa

Firma brokerska Supra Brokers poinformowała, że wraz z wkroczeniem w nowy etap rozwoju, którego kierunek wyznacza ekspansja na nowe rynki i nowe...


czytaj dalej

Signal Iduna: Krzysztof Konstanciuk szefem Biura Sprzedaży Korporacyjnej

4 listopada Krzysztof Konstanciuk objął stanowisko Managera Sprzedaży Korporacyjnej Signal Iduna Polska. W ramach swoich obowiązków będzie...


czytaj dalej

UE: Koniec prania na zielono

Ministrowie finansów Unii Europejskiej są gotowi przyjąć nowe zasady wymagające od zarządzających aktywami, ubezpieczycieli i funduszy...
czytaj dalej

Lloyd’s: Jedno ciało kierownicze

Ubezpieczeniowy i reasekuracyjny rynek Lloyd’s ogłosił swoją decyzję połączenia Rady Lloyd’s i Zarządu Franczyzy. Połączenie wejdzie w życie 1...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: PZU przyjrzy się AXA i mBankowi

Grupa PZU rozważy możliwość przejęcia aktywów AXA, które ewentualnie zostałyby wystawione na sprzedaż, oraz mBanku. Zakład nie myśli o sprzedaży...


czytaj dalej

UFG: Powstanie nowy system przekazywania akt szkodowych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) rozpoczyna budowę systemu ułatwiającego ubezpieczycielom przekazywanie akt szkodowych. Pierwszym etapem...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook