feed-image -

Reklama

Prawo


Podatek Religi: PO zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego
czwartek, 26 lipca 2007 23:30
Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą obowiązek współfinansowania kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych przez firmy ubezpieczeniowe, czyli tzw. podatek Religi. - Podatek Religi to nic innego jak podatek, który zapłacą wszyscy właściciele aut- podkreślił wiceszef klubu PO Zbigniew Chlebowski na czwartkowej konferencji prasowej.

Add a comment
Więcej…
 
TK: świadczenia wyrównawcze dla byłych agentów ubezpieczeniowych zgodne z konstytucją
piątek, 20 lipca 2007 18:13
{mosimage}Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek 17 lipca, że, przepisy Kodeksu cywilnego nakazujące firmom ubezpieczeniowym wypłatę tzw. świadczeń wyrównawczych dla agentów, z którymi rozwiązano umowę są zgodne z konstytucją.

TK orzekał w związku z pytaniem prawnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Wtorkowy wyrok oznacza, że sądy będą mogły wznowić zawieszone postępowania i orzekać w sprawach, w których byli agenci ubezpieczeniowi domagali się wypłaty świadczeń.

Kilkanaście spraw o świadczenia wyrównawcze wnieśli do sadów byli agenci ING Nationale Nederlanden Polska. Powoływali się oni na przepisy Kodeksu cywilnego znowelizowane w 2000 roku. Sąd Okręgowy w Warszawie miał wątpliwości czy przepis przywoływany przez byłych agentów jest zgodny z konstytucją m.in. z zasadą swobody kształtowania umów.

Add a comment
Więcej…
 
Zmiana prawa: skutki nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego o umowie ubezpieczenia
środa, 18 lipca 2007 09:50
{mosimage}Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wejdzie w życie rozległa nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego o umowie ubezpieczenia. Nowe regulacje w większości sprzyjają klientom zakładów ubezpieczeń ( w tym również przedsiębiorcom ), ale nie wszystkie zmiany są dla nich korzystne. Wprowadzone w wyniku nowelizacji przepisy będą miały zastosowanie do umów zawartych po dniu 10 sierpnia 2007 r. Jakie zmiany będą miały największe znaczenie praktyczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Likwidacji ulegnie przepis art. 384 § 5 Kodeksu cywilnego, traktujący o tym, że przepisy K.c. o niedozwolonych postanowieniach umownych stosuje się do każdego, kto jest stroną umowy ubezpieczenia (ubezpieczającego), nawet jeśli podmiot taki nie jest konsumentem. Zatem dotyczy to również  przedsiębiorców.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia rentowe: zmniejszenie składki skutkuje wyższym wynagrodzeniem
środa, 11 lipca 2007 11:12
{mosimage}W myśl ostatniej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 lipca 2007 r. składka na ubezpieczenia rentowe wynosi 10% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Oznacza to, że od wszystkich od tego dnia wypłacanych wynagrodzeń pracodawca jest zobowiązany do naliczania niższej składki rentowej.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, w tym opłacanie składki na ubezpieczenia rentowe oraz stopy procentowe składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń. W  obowiązującym do 30 czerwca br. brzmieniu  art. 22 ust. 1 pkt 2 tej ustawy wynikało, że składka na ubezpieczenia rentowe stanowiła 13% podstawy wymiaru. Do tego dnia składki na ubezpieczenia rentowe:

Add a comment
Więcej…
 
PO: zaskarżymy podatek Religi do Trybunału Konstytucyjnego
piątek, 29 czerwca 2007 14:30
Jak powiedział w piątek 29 czerwca PAP poseł Zbigniew Chlebowski, Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę zakładającą finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC, czyli tzw. podatek Religi.

Add a comment
Więcej…
 
Nowela do kodeksu cywilnego - problemy i wyzwania dla ubezpieczeń
czwartek, 21 czerwca 2007 12:28
{mosimage}
Stanisław Rogowski
Pod takim właśnie tytułem rozpoczęła się w warszawskiej siedzibie NOT konferencja, zorganizowana przez Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej oraz Rzecznika Ubezpieczonych pod patronatem medialnym „Gazety Ubezpieczeniowej”. Problemów jest sporo, niektóre wzbudzają poważne kontrowersje w środowisku nauki i praktyki ubezpieczeniowej. Chodzi m.in. o art. 813 k.c. Sprzeczne interpretacje dotyczą zwrotu części skladki za niewykorzystany okres ochrony.

W konferencji bierze udział kilkuset uczestników, w tym przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych, reprezentantów świata nauki z całej Polski, którzy dyskutować będą nad znaczeniem nowelizacji kodeksu cywilnego dla bieżącego i przyszłego funkcjonowania polskiego rynku ubezpieczeniowego.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Prezydent podpisał nowelizację przepisów dotyczących rynku ubezpieczeniowego
poniedziałek, 11 czerwca 2007 15:43
{mosimage}
Lech Kaczyński
Jak  poinformowało w poniedziałek 11.06 biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Znowelizowane przepisy zostały przyjęte przez Sejm pod koniec maja. Wprowadzone zmiany dostosowujące polskie prawo do przepisów unijnych, zakładają m.in. podwyższenie minimalnej sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniach komunikacyjnego OC.

Nowelizacja inkorporuje do polskiego prawa rozwiązania unijne - tzw. piątą dyrektywę komunikacyjną z maja 2005 r. Po opublikowaniu jej w czerwcu 2005 r., kraje UE miały 2 lata na jej przeniesienie do prawa krajowego (do 11 czerwca 2007.).

Add a comment
Więcej…
 
Konferencja "Nowela do kodeksu cywilnego z 13 kwietnia 2007r. - problemy i wyzwania"
poniedziałek, 28 maja 2007 18:39
{mosimage}Fundacja Edukacji Ubezpieczeniowej wspólnie z Rzecznikiem Ubezpieczonych organizuje w dniu 21 czerwca br. konferencję pt. „Nowela do kodeksu cywilnego z 13 kwietnia 2007r. - problemy i wyzwania" kierowaną do uczestników rynku ubezpieczeniowego zwłaszcza działów merytorycznych i prawnych firm ubezpieczeniowych a także brokerów i agentów ubezpieczeniowych. Celem konferencji jest chęć przybliżenia problematyki  zmian powstałych w wyniku nowelizacji i wyjaśnienie powstałe na tym tle wątpliwości.

W dniu 13 kwietnia 2007r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007r. Nr 82 poz. 557) stanowiącą kolejny ważny krok reformy prawa ubezpieczeń gospodarczych. Nowela do kodeksu cywilnego w części poświęconej umowie ubezpieczenia stanowi jedną z podstawowych regulacji prawnych dla branży ubezpieczeniowej, tym bardziej, że wprowadza szereg postanowień determinujących zmiany przede wszystkim w zakresie wzajemnych relacji między stronami tejże umowy oraz w konstrukcji produktów oferowanych przez zakłady ubezpieczeń.

Add a comment
Więcej…
 
Sejm: nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych przyjęta
piątek, 25 maja 2007 19:12
{mosimage}Ochrona ubezpieczonych w ubezpieczeniach komunikacyjnych większa będzie, także w sytuacji, gdy sprawcy wypadku nie da się ustalić. Sejm uchwalił w czwartek 24 maja zaproponowaną przez rząd nowelizację ustaw o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Za ustawą głosowało 392 posłów, przeciw - 4. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Zmiany dostosowujące polskie prawo do przepisów unijnych zakładają m.in. podwyższenie minimalnej sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniach komunikacyjnego OC.

Add a comment
Więcej…
 
Zmiana prawa: rządowa nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych
środa, 23 maja 2007 09:54
{mosimage}We wtorek 22 maja na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji przepisów ubezpieczeniowych. Zmiana przepisów dotyczy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Konieczność dostosowania polskiego prawa do rozwiązań unijnych, czyli w tym wypadku piątej dyrektywy komunikacyjnej z maja 2005 r wymusiła na polskich władzach nowelizację przepisów. Po opublikowaniu w czerwcu 2005 r. piątej dyrektywy komunikacyjnej, kraje UE miały 2 lata na jej przeniesienie do prawa krajowego (dokładnie do 11 czerwca 2007.). Nowe regulacje prawne mają na celu zwiększenie ochrony osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Pojawi się możliwość uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez niezidentyfikowanego sprawcę.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 następna > ostatnia >>

Strona 230 z 232

TFI PZU: Nowy zarząd

18 kwietnia rada nadzorcza Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU dokonała szeregu zmian w zarządzie spółki.

Do zarządu TFI PZU powołany został...


czytaj dalej

Generali: Adam Malinowski odszedł ze stanowiska wiceprezesa

Adam Malinowski nie jest już wiceprezesem Generali. 12 kwietnia złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. Do czasu mianowania następcy jego...


czytaj dalej

Generali: Dyrektor cyfryzacji powołany

Na stanowisko dyrektora ds. cyfrowych Generali został powołany Steven Zuanella. Jest on odpowiedzialny za przeprowadzenie transformacji cyfrowej,...


czytaj dalej

AXA: 10 mln euro na odbudowę Notre-Dame

AXA Group, która ma długą tradycję filantropijnego wsparcia dla ochrony francuskiego dziedzictwa kulturowego, zadeklarowała, że przyczyni się do...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Ruszyła masowa sprzedaż PZU GO

PZU GO, beacon połączony z mobilną aplikacją telematyczną, będący sztandarowym projektem ubezpieczyciela stworzonym przez jego ekspertów, trafił...


czytaj dalej

VIG Polska: Biznes majątkowy filarem wyników grupy

Wskaźnik wzrostu działalności majątkowej Vienna Insurance Group (VIG) w Polsce w 2018 roku był ponad dwuipółkrotnie wyższy niż całego rynku...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook