feed-image -

Reklama

Prawo


MI: Profesjonalna rejestracja pojazdów już obowiązuje
czwartek, 11 lipca 2019 08:41

11 lipca wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzające nową formę czasowej rejestracji pojazdów – profesjonalną rejestrację pojazdów. Wraz z nimi wejdą w życie dwa rozporządzenia wykonawcze Ministra Infrastruktury (MI), w tym rozporządzenie w sprawie profesjonalnej rejestracji pojazdów, stosowanych oznaczeń oraz opłat związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów (Dz. U. z 2019 r. poz. 546) określające m.in. wzór blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz profesjonalnych tablic rejestracyjnych.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Radcy za podtrzymaniem zakazu dla odszkodowawców
środa, 10 lipca 2019 08:41

Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych jest przeciwne wykreśleniu z projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego zakazu akwizycji odszkodowawców w budynkach użyteczności publicznej – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Legal Geek: Kserokopia dowodu osobistego nie oznacza więzienia
poniedziałek, 08 lipca 2019 08:53

W połowie lipca wchodzi w życie ustawa o dokumentach publicznych, która ogranicza możliwość kopiowania dokumentów osobistych. Wbrew obiegowej opinii, ustawa nie wprowadza kary więzienia za wykonywanie kopii dokumentów przez fintechy czy serwisy carsharingowe – wyjaśnia Tomasz Klecor z kancelarii prawnej Legal Geek.

Add a comment

Więcej…
 
Sejm: Komisja przyjęła projekt dotyczący wyczerpywalności sum gwarancyjnych w OC
środa, 03 lipca 2019 08:48

2 lipca odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych (KFP), na którym rozpatrzono sprawozdanie podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych z prac nad projektem ustawy mającej zapewnić ciężko poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych wypłatę świadczeń mimo wyczerpania się sumy gwarancyjnej w polisach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.) oraz OC rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego (OC rolników). Po pewnych korektach projekt został przyjęty.

Przedstawiając efekty prac podkomisji, jej przewodniczący, poseł Jan Szewczak tłumaczył, że trwały one tak długo, gdyż pierwotny senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych szedł „za daleko” i zaszła potrzeba jego zmiany*. – Rodził (projekt – AM) bardzo poważne konsekwencje, obciążenia finansowe, znacznie dalej idące niż możliwości – wyjaśnił. Poseł zaznaczył, że koncepcja nowej wersji regulacji zyskała akceptację zarówno posłów, jak i strony społecznej oraz rządu. Zaproponował, aby nie dyskutować nad projektowaną regulacją, tylko nadać jej jak najszybszy bieg, gdyż jest ona „bardzo korzystna dla tej niewielkiej grupy poszkodowanych”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Zakład musi zrefundować 27 tys. zł za wynajem auta zastępczego
środa, 03 lipca 2019 08:44

W sytuacji gdy ubezpieczyciel nie wypełnia obowiązku zapewnienia auta zastępczego, jaki wynika z odpowiedzialności ubezpieczeniowej, nie może negować kosztów wynajmu takiego auta przez poszkodowanego, o ile mieszczą się one w granicach cen średnio rynkowych – orzekł sąd w sprawie przedsiębiorcy dochodzącego roszczenia o zapłatę od firmy ubezpieczeniowej.

Add a comment

Więcej…
 
MF: KNF bez uprawnienia do fakultatywnego stosowania środków nadzorczych
środa, 26 czerwca 2019 08:43

Ministerstwo Finansów (MF) zrezygnowało z wprowadzenia do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (uuo) mechanizmu fakultatywnego stosowania przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) środków nadzorczych wobec ubezpieczycieli naruszających art. 14 ust. 1-3 ustawy. Resort nie zgodził się natomiast na ograniczenie noweli do implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE i zapisania postanowień wykraczających poza ten zakres w osobnym akcie.

Add a comment

Więcej…
 
Wrocławscy kryminalni rozbili zorganizowaną grupę przestępczą
środa, 26 czerwca 2019 08:35

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, działając wspólnie z prokuraturą, doprowadzili na ławę oskarżonych 28 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Są one podejrzane m.in. o wyłudzanie ubezpieczeń komunikacyjnych.

Add a comment

Więcej…
 
Rząd: „Nie” dla zakazu cesji wierzytelności
wtorek, 25 czerwca 2019 08:51

W ocenie Rady Ministrów (RM) istnieje potrzeba uchwalenia ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Senacka propozycja takiej regulacji (druk nr 3136) wymaga jednak szeregu korekt, obejmujących m.in. usunięcie z projektu postanowienia wprowadzającego zakaz cesji wierzytelności – wynika z opublikowanego na stronie Sejmu stanowiska rządu do w/w projektu.

RM uważa, że doprecyzowania wymaga zakres przedmiotowy ustawy: proponuje określić przedmiot ustawy (w części dotyczącej umowy) nie poprzez nazwę umowy, ale jej przedmiot lub cel. Zdaniem rządu, uściślenia wymagają też definicje klienta i umowy o dochodzenie roszczeń odszkodowawczych. Niezbędna jest też korekta przewidzianej w projekcie maksymalnej wysokości wynagrodzenia doradcy odszkodowawczego. RM proponuje podniesienie tego progu z przyjętych 20% do 25%.

Add a comment

Więcej…
 
KNF: 100 tys. zł kary dla Generali
poniedziałek, 24 czerwca 2019 08:00

19 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie nałożyła na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń karę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Krzywda moralna wymaga zadośćuczynienia
wtorek, 18 czerwca 2019 08:29

Sąd Najwyższy (SN) uznał, że bliskim ofiary śmiertelnej należy się nie tylko odszkodowanie ale też zadośćuczynienie, gdyż spowodowanie jej śmierci przyniosło im krzywdę moralną i cierpienie – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 237

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Sri Lanka: Nowoczesne ubezpieczenie dla biednego rolnictwa

Aon zawiązał partnerstwo z organizacją walczącą z biedą i głodem Oxfam oraz insurtechowym start-upem Etherisc, w celu uruchomienia platformy...


czytaj dalej

RPA: Ubezpieczyciel otwiera bank

Południowoafrykański ubezpieczyciel Discovery potrzebował 1,5 mln roboczogodzin w ciągu czterech lat, aby zbudować bank. Rzuca on wyzwanie...


czytaj dalej

UNIQA: Kliencki zwrot w zarządzieAdam Łoziak
Daniela Sotirovic
fot.: Weronika Lucjan

Od lipca 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa struktura organizacyjna towarzystw ubezpieczeniowych...


czytaj dalej

Ubea.pl: W czerwcu najtaniej w YCD, Link4 i Benefii

Czerwcowy barometr cenowy dotyczący obowiązkowych polis OC przyniósł kolejne obniżki stawek. Według kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook