Reklama

Słyszysz głosy? To świetnie
poniedziałek, 10 czerwca 2019 08:55

Ilu wpadek i złych decyzji mogłabym uniknąć, gdybym częściej słuchała tego cichego głosu w swojej głowie – strach pomyśleć. Mówię o tym głosie, który czasem ochrzania („Oszalałaś?!”), a czasem doradza („powinnaś zrobić jeszcze to i tamto!”).

Głos nie zawsze jest miły i sympatyczny, częściej zgryźliwy, ale to, co ma do przekazania, jest warte uwagi.

Zamiast walczyć z samym sobą, lepiej korzystać w własnej mądrości. To, co nazywamy potocznie intuicją, to ogromna ilość danych, jakie nasz mózg nieustannie przetwarza bez udziału świadomości. Analityka danych to klucz do sukcesu nie tylko na poziomie firmy, ale również zarządzania samym sobą.

Każdy z nas ma w mózgu gigantyczną bazę danych, dział analizy ryzyka, compliance, społecznej odpowiedzialności, zakupów… Nie zawsze jednak sięgamy do własnych zasobów, wybierając działanie bezrefleksyjne.

Zauważyłam, że bardzo pomocne w podejmowaniu sensownych decyzji jest zadanie sobie samemu istotnych pytań, a potem uważne wsłuchanie się w odpowiedź.

  • Czy chcę się zaangażować w X, czy raczej w Y?
  • Czy chcę współpracować z Z?
  • Który projekt jest teraz najważniejszy?


Pytania do samego siebie świetnie się też sprawdzają w sytuacji konfliktowej. Pozwalają na zatrzymanie się na kilka sekund i refleksję:

  • Co jest dla mnie najważniejsze w tym momencie?
  • Jakie cele chcę osiągnąć?
  • Czy warto ustąpić w imię dobra relacji lub celów długoterminowych?


Warto również ćwiczyć analitykę danych „prawopółkulowych”, które nie są ujęte w słowa, ale raczej obrazy i emocje. Wtedy obserwujemy reakcje naszego ciała i „ducha”.

  • Jak się czuję z decyzją A, a jak z decyzją B?
  • Czy C będzie dla mnie dobre, czy raczej szkodliwe?


Przetestuj częstsze konsultacje z sobą samym i bierz poważnie pod uwagę wnioski, nawet jeśli wcale nie są wygodne i zgodne z oczekiwaniami.
Aleksandra E. Wysocka

 

TUW „TUW”: Wybrano zarząd nowej kadencji

24 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Podczas obrad dokonano m.in. wyboru zarządu...


czytaj dalej

Inter Polska: Marcin Andruchewicz członkiem zarządu ds. ryzyka

25 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Marcina Andruchewicza na stanowisko członka zarządów...


czytaj dalej

Atradius: Firmy z krajów Ameryki Północnej spodziewają się opóźnień w płatnościach

Międzynarodowa polityka, spory handlowe oraz wzrost upadłości negatywnie wpłyną na praktyki płatnicze B2B w największych gospodarkach Ameryki...


czytaj dalej

Zatoka Perska: Ubezpieczenie transportu ropy jest coraz kosztowniejsze

Według osób zaznajomionych ze stawkami ubezpieczycieli, tzw. premie za ryzyko wojenne dla standardowego ładunku ropy naftowej z Zatoki Perskiej i...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Zachowana hierarchia w „komunikacji”

Mimo spadku przypisu składki z OC posiadaczy pojazdów lądowych (ppl.) i pogorszenia wyniku technicznego w autocasco odnotowana w pierwszym...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Kto jest gotowy na PPK?

25 czerwca ukazał się 72. odcinek gość podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji”. Gościem programu był Piotr Żochowski, prezes PKO TFI.

...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook