Reklama

Agent przede wszystkim
poniedziałek, 20 maja 2019 09:05

Rozmowa z Adamem Łoziakiem, wiceprezesem ds. sprzedaży UNIQA Polska

Aleksandra E. Wysocka: – UNIQA w Polsce ogłosiła pod koniec ubiegłego roku nową strategię, w tym przekształcenie oddziałów w biura regionalne. Czy to już się stało?
Adam Łoziak:
– Tak, przekształcenie oddziałów w biura nastąpiło z początkiem 2019 r. W nowej strukturze sieci sprzedaży biura UNIQA zarządzane są przez dyrektorów regionów, którzy odpowiedzialni są za jeden z trzech segmentów: UNIQA dla Ciebie, UNIQA dla Biznesu, UNIQA dla Mieszkalnictwa. Zmiana struktury sieci została dopasowana do strategii, którą planujemy zrealizować do 2023 r. Za tymi trzema liniami kryją się nie tylko produkty, ale przede wszystkim filozofia podejścia do klienta. Do tego podziału dostosowujemy nasze procesy i usługi. Zaczynamy budować specjalizację zarówno w sieci sprzedaży, jak i w obsłudze posprzedażowej.

Czy obserwujecie już korzyści z tego nowego podziału i powstania biur regionalnych?
– Jedną z największych korzyści jest specjalizacja sieci sprzedaży. Dyrektorzy regionów odpowiadają tylko za jedną linię biznesu, dzięki temu mają większe możliwości rozwoju sprzedaży. Dostajemy od pośredników sygnały, że takie podejście wzmacnia relacje biznesowe.
Pomimo trwającego okresu adaptacji po pierwszym kwartale obserwujemy wzrost sprzedaży ubezpieczeń gospodarczych, gwarancji oraz w mieszkalnictwie. Zauważyłem zmianę podejścia do indywidualnych ubezpieczeń na życie w segmencie UNIQA dla Ciebie. Istotnie rośnie sprzedaż ubezpieczenia na życie Pakiet Bezpieczeństwa oraz ubezpieczenia na wypadek śmierci Wysoka Ochrona.

Specjalizacja i stworzenie trzech segmentów klientów miało w zapowiedziach oznaczać także nowy model pracy z agentami i brokerami. Na czym to polega?
– W UNIQA dążymy do tego, aby budować relacje z najlepszymi pośrednikami na rynku. Wierzymy, że jakość obsługi, jaką dostarczamy, zapewni długotrwałą i owocną współpracę. Dlatego inwestujemy w ludzi i technologie. Dbamy o to, by nasi eksperci mieli najwyższe kompetencje, w tym także do oceny ryzyka na poziomie biur regionalnych. Rozwój technologii w UNIQA ma zapewnić szybkie dostarczenie najlepszej oferty. To także oznacza nowe standardy współpracy z pośrednikami. Z tego powodu 1 kwietnia wprowadziliśmy klasyfikację agentów.

A na czym polega ta nowa klasyfikacja agentów?
– Na docenieniu tych agentów, którym jest z UNIQA po drodze. Bardzo chcemy wspierać naszych najlepszych partnerów. A kim są ci najlepsi? To tacy agenci, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę i widzą w naszej firmie dobrego towarzysza do rozwijania swojego biznesu.
Mówiąc o docenianiu agentów, mam na myśli działania, które wspierają ich w codziennej pracy – ułatwienia obsługowe, skrócony czas realizacji wniosków i specjalne budżety zniżkowe. Chcemy, żeby rozwijali się jako przedsiębiorcy, dlatego przygotowujemy dedykowany pakiet szkoleń, nie tylko o tematyce ubezpieczeniowej. Zależy nam również, żeby zadbać o naszych wyjątkowych agentów również w sferze pozazawodowej – najlepsi otrzymają karty sportowe i abonament medyczny.

Czy po agentach przyjdzie czas na brokerów?
– Tak, kolejnym krokiem będzie klasyfikacja brokerów. Niedawna konferencja UNIQA dla brokerów była wyraźnym sygnałem, że chcemy dynamicznie rozwijać się wspólnie ze środowiskiem brokerskim, że to kluczowy dla nas kanał sprzedaży. Chcemy budować relacje i zacieśniać współpracę, dostarczać narzędzia i serwis najwyższej jakości, dostosowane do potrzeb brokerów. Klasyfikacja będzie jednym z narzędzi – porządkującym i wspierającym osiągnięcie tego celu.

Co jeszcze zaoferujecie sprzedawcom?
– Zaledwie 1 kwietnia wystartowaliśmy z klasyfikacją agentów, dla których stworzyliśmy listę przywilejów, a już pracujemy nad uruchomieniem kolejnych. Nie chciałbym jednak już teraz odkrywać wszystkich kart.
Na koniec dodam, że zmieniliśmy także nieco standard pracy kierowników zespołów agentów. Ponieważ współpracujący z nami pośrednicy skarżyli się czasem na zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedzi lub utrudniony kontakt z nami, zmodyfikowaliśmy zakres obowiązków kierowników zespołów agentów, którzy opiekują się agentami w ramach linii UNIQA dla Ciebie. Wzmocniliśmy także zdalne wsparcia dla agentów za pośrednictwem Centrum Wsparcia Agentów – CWS 2.0.

Dziękuję za rozmowę.
Aleksandra E. Wysocka

 

VIG: Franz Fuchs zostanie zastępcą dyrektora generalnego

1 października Franz Fuchs, dyrektor generalny Vienna Insurance Group Polska, obejmie stanowisko zastępcy dyrektora generalnego całej grupy. W ten...


czytaj dalej

Concordia Polska TUW: Rajmund Rusiecki nowym członkiem zarządu

Nowym członkiem zarządu Concordia Polska TUW został Rajmund Rusiecki. Po tej nominacji menadżer zasiada w zarządach obu towarzystw Concordii...


czytaj dalej

Wielka Brytania: Różnice cen w porównywarkach zagadką dla klientów

Rynek porównywarek nie przestaje wywierać ogromnego wpływu na brytyjski sektor ubezpieczeń indywidualnych. W 2018 roku tym kanałem sprzedaży...


czytaj dalej

Chiny: Inwestycje ubezpieczycieli ograniczone

Chiński nadzór ubezpieczeniowy i bankowy ograniczył wielkość inwestycji firm ubezpieczeniowych w ich udziałowców, co ma ograniczyć ryzyko związane...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Punkta zamiast mfind

Rewolucja w mfind. Firma przekształci swój biznes ubezpieczeniowy z porównywarki w internetową multiagencję z ofertą dostępną w trzech kanałach:...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Detronizacja polis z UFK

Uważna lektura opublikowanego niedawno raportu Analiz Online na temat sektora ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w pierwszej połowie obecnego...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook