Reklama

Rynek ubezpieczeń: PZU wierzy w realizację celów strategicznych
środa, 15 maja 2019 08:54

Według prezesa PZU SA, Pawła Surówki, największy polski ubezpieczyciel jest w stanie zrealizować cele strategiczne dotyczące zwrotu na kapitale (ROE), udziału w rynku majątkowym oraz marży w określonych segmentach ubezpieczeń na życie. W pierwszej połowie tego roku firma ma też sfinalizować przejęcie spółek z grupy Falck.

- ROE za I kwartał jest specyficzne, bo wynik jest zawsze niższy, ale jak najbardziej podtrzymujemy cel ROE powyżej 22% w 2020 r. – powiedział Paweł Surówka podczas konferencji prasowej. – Co więcej, to ROE krocząco za 12 miesięcy byłoby na poziomie 22% – dodał. W I kwartale 2019 r. zwrot na kapitale PZU wyniósł 19,5%. Rok wcześniej było to 17,4%.

Prezes poinformował, że jest także spokojny, jeśli chodzi o cel udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych, zawarty w strategii – podał portal stooq.pl za ISBNews. Przez pierwsze trzy miesiące 2019 r. PZU SA zebrał 3729 mln zł składek – o 1,06% mniej niż przed rokiem (3769 mln zł). Ogólnie w biznesie majątkowym PZU uzyskał wzrost składki w NNW i korporacyjnych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Zakład zwiększył też sprzedaż w spółkach zagranicznych (głównie w ubezpieczeniach komunikacyjnych).

- Po I kwartale jesteśmy nieco poniżej, tj. mamy 35,1% wobec 38% w strategii. Jesteśmy w fazie, w której widzimy testowanie rynku, jeśli chodzi o ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie jest to odchylenie, które nas martwi, ale przestrzeń testowania nieco się wyczerpuje – powiedział Paweł Surówka.

Dodał, że w segmencie majątkowym rentowność PZU jest wciąż na bardzo dobrym poziomie.

- Nasz wskaźnik mieszany jest na poziomie 87%, wobec 92%, które zakładamy, i uważamy, że to jest bardzo dobry wynik – powiedział.

Prezes wskazał, że I kwartał br. w PZU Życie był tradycyjnie nieco słabszy pod względem wyników z powodu nasilenia zgonów w tym okresie, ale zgodny z oczekiwaniami. Przypis spółki (wg PSR) wyniósł 2070 mln zł – o 0,42% mniej niż rok wcześniej (2079 mln zł). W segmencie ubezpieczeń na życie PZU Życie uzyskał stabilny poziom biznesu w ubezpieczeniach grupowych przy wzroście rentowności rok do roku o 0,2 pp. Udziałem towarzystwa był wzrost rentowności w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnie kontynuowanych w efekcie stale rosnącego portfela, w tym zdrowotnych oraz zmiany miksu w grupie produktów indywidualnie kontynuowanych z niższym jednostkowym kosztem tworzenia rezerw na przyszłe wypłaty świadczeń oraz wyższy wynik na ubezpieczeniach indywidualnych w efekcie rosnącego portfela wysokomarżowych ubezpieczeń ochronnych, w tym bankowych. Celem jest osiągniecie w ubezpieczeniach grupowych i kontynuowanych indywidualnych marży na poziomie 20% w 2020 r. Jak wskazywał podczas prezentacji wyników Roman Pałac, prezes PZU Życie, w I kwartale rentowność ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych wyniosła 16,8%.

Pierwszy kwartał był udany dla PZU Zdrowie. Spółka zawarła o 46% umów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a liczba jej klientów uplasowała się na poziomie 609,8 tys. W 2020 r. ma przekroczyć próg 1 mln.

- W PZU Zdrowie przekroczyliśmy granicę dwucyfrowej rentowności i jesteśmy na dobrej drodze, by pokazać 12% marży EBITDA w 2020 r. – powiedział Paweł Surówka. Na koniec marca marża EBITDA wyniosła 10,6%.

PZU oczekuje też, że w II kwartale zakończy przejęcie 100% udziałów w spółce Falck Centra Medyczne. Wniosek w tej sprawie został złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji przez PZU Zdrowie 27 marca tego roku. 7 maja UOKiK decyzją nr DKK-101/2019 wyraził zgodę na przeprowadzenie transakcji przejęcia spółek Falck.

- Zakup ogólnopolskiej sieci istotnie poszerza rozmiar infrastruktury medycznej PZU Zdrowie, która od kilku lat nabywa i buduje centra medyczne pod własną marką. PZU Zdrowie jest operatorem medycznym posiadającym własną sieć, do której po uwzględnieniu transakcji Falck należy 97 placówek. Ponadto współpracuje z ponad 2 100 placówkami partnerskimi w 550 miastach w Polsce oraz 50 szpitalami i ponad połową aptek w kraju – wyliczył Roman Pałac.

Więcej:
https://stooq.pl/n/?f=1296404&search=pzu
https://stooq.pl/n/?f=1296406&search=pzu
AM, news@gu.com.pl
(źródło: ISBnews, gu.com.pl, UOKiK)

Rynek ubezpieczeń: PZU wierzy w realizację celów strategicznych
 

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Sri Lanka: Nowoczesne ubezpieczenie dla biednego rolnictwa

Aon zawiązał partnerstwo z organizacją walczącą z biedą i głodem Oxfam oraz insurtechowym start-upem Etherisc, w celu uruchomienia platformy...


czytaj dalej

RPA: Ubezpieczyciel otwiera bank

Południowoafrykański ubezpieczyciel Discovery potrzebował 1,5 mln roboczogodzin w ciągu czterech lat, aby zbudować bank. Rzuca on wyzwanie...


czytaj dalej

UNIQA: Kliencki zwrot w zarządzieAdam Łoziak
Daniela Sotirovic
fot.: Weronika Lucjan

Od lipca 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa struktura organizacyjna towarzystw ubezpieczeniowych...


czytaj dalej

Ubea.pl: W czerwcu najtaniej w YCD, Link4 i Benefii

Czerwcowy barometr cenowy dotyczący obowiązkowych polis OC przyniósł kolejne obniżki stawek. Według kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook