Reklama

Rynek ubezpieczeń: Pierwszy kwartał w „komunikacji” wg rankomat i Ubea
środa, 17 kwietnia 2019 08:49

Średnia cena OC w I kwartale 2019 r. wyniosła 692 zł i była o 6,2% niższa niż przed rokiem. Najmniej za polisę płacili posiadacze aut elektrycznych. Z najwyższymi składkami musieli liczyć się kierowcy aut o największej pojemności silnika oraz ci, którzy spowodowali jedną lub więcej szkód – wynika z kwartalnej odsłony raportu „RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych”, w którym eksperci rankomat.pl sprawdzili, jak kształtowały się średnie składki OC w I kwartale ze względu na parametry auta oraz liczbę szkód spowodowanych przez kierowcę. Z kolei z rankingu Ubea.pl wynikało, że w I kw. 2019 r. najkorzystniejsze stawki w „komunikacji” oferowały You Can Drive, Aviva i Link4.

W I kwartale 2019 r. właściciele samochodów elektrycznych płacili za OC średnio 527 zł, czyli o 28,9% mniej niż posiadacze aut napędzanych PB+LPG. Koszt ubezpieczenia w ich przypadku był o 38,3% niższy przed rokiem. Posiadacze samochodów z silnikami benzynowymi wydawali na polisę średnio 670 złotych, a obniżka cen OC w stosunku do I kw. 2018 r. wyniosła dla nich 7,7%.


- Na montaż instalacji LPG decydują się głównie właściciele aut, którzy codziennie pokonują wiele kilometrów, w związku z czym są bardziej narażeni na udział w wypadku lub kolizji. Wyższe ryzyko ubezpieczeniowe skutkuje  natomiast podwyższoną składką ubezpieczenia OC – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. z wysokimi składkami OC musieli liczyć się właściciele samochodów z największą pojemnością silnika. Obowiązkowe ubezpieczenie auta z silnikiem powyżej 3,0 l kosztowało średnio 83,1% więcej niż OC dla samochodu z silnikiem do 1 l.


Na najniższe ceny obowiązkowej polisy mogli liczyć właściciele aut o najmniejszej pojemności silnika – do 1,0 l. Cena OC w ich przypadku wyniosła tylko 521 zł.
Kierowcy, którzy w I kwartale deklarowali, że z ich ostatniej polisy OC była likwidowana jedna szkoda, płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio o 51,3% więcej niż osoby z bezszkodową historią OC. Koszt polisy dla sprawców dwóch szkód był już znacznie wyższy. Sprawcy trzech szkód płacili natomiast o 204% więcej niż kierowcy bezszkodowi.


Z kolei z tradycyjnego rankingu cen ubezpieczeń komunikacyjnych Ubea.pl, opartego na kalkulacjach sporządzonych przez użytkowników porównywarki, wynikało, że w marcu najszerszą paletę korzystnych opcji ubezpieczenia oferowała Aviva. Z kolei kwartalnym liderem okazało się You Can Drive.

W swojej analizie Ubea.pl wzięła pod uwagę cztery kategorie rankingowe (polisy OC, pakiety OC+NNW, pakiety OC+AC i pakiety OC+AC+NNW). Wszystkie klasyfikowane towarzystwa z odpowiednio dużą liczbą kalkulacji miesięcznie oceniano w skali od 0 do 5 punktów.

Po podliczeniu kalkulacji, jakie od 1 do 31 marca 2019 roku wykonali użytkownicy porównywarki, okazało się, że w rankingu OC pierwsze miejsce zajęło You Can Drive, uzyskując 4,13 pkt. W kategorii OC+NNW liderem było Link4 z wynikiem na poziomie 3,94 pkt., natomiast w zestawieniach OC+AC oraz OC+AC+NNW tryumfowała Aviva, zdobywając odpowiednio 4,40 i 4,39 pkt.

- Opisywana sytuacja nie powinna wzbudzać zdziwienia, bo ten zakład ubezpieczeń już od dawna utrzymuje się w rankingowej czołówce. Aviva zwykle nie lokuje się poniżej czwartego lub piątego miejsca – zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Oprócz awansu Avivy na pierwszą pozycję w rankingu OC+AC i spadku You Can Drive w rankingu OC+NNW na drugie miejsce (wcześniej pierwsza pozycja ex aequo), eksperci Ubea.pl nie odnotowali ważnych marcowych zmian. Awanse lub spadki ubezpieczycieli w rankingowej klasyfikacji rzadko przekraczały jedną pozycję. – Taka sytuacja świadczy o rynkowej stabilizacji i pokrywa się z wynikami barometru Ubea.pl. Sugerują one, że marzec 2019 r. pod względem cenowym był na rynku obowiązkowego OC znacznie spokojniejszy od poprzedniego miesiąca – komentuje Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

Analitycy porównywarki podsumowali też pierwszy kwartał. Po zsumowaniu wyników trzech miesięcznych rankingów okazało się, że od stycznia do marca 2019 r. najwięcej punktów w poszczególnych kategoriach zebrały: You Can Drive – 12,46 pkt. w rankingu polis OC, You Can Drive – 11,94 pkt. w rankingu OC+NNW, Link4 – 13,05 pkt. w rankingu OC+AC oraz Aviva – 13,12 pkt. w rankingu OC+AC+NNW.

Porównanie informacji dotyczących IV kw. 2018 r. oraz I kw. 2019 r. pokazało, że szczególne powody do zadowolenia ma You Can Drive. To właśnie ta marka okazała się nowym liderem w kategorii OC+NNW. Warto jednak pamiętać, że OC oraz pakiety You Can Drive są dostępne tylko dla młodych kierowców. – Jeśli chodzi o ofertę dla wszystkich właścicieli aut, to warto wyróżnić Link4. Ten ubezpieczyciel po podsumowaniu kwartalnych wyników (I kw. 2019 r.) zajął bowiem drugie miejsce w kategoriach OC i OC+NNW – podsumowuje Andrzej Prajsnar.
(AM, źródło:rankomat.pl, Ubea.pl)

 

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Sri Lanka: Nowoczesne ubezpieczenie dla biednego rolnictwa

Aon zawiązał partnerstwo z organizacją walczącą z biedą i głodem Oxfam oraz insurtechowym start-upem Etherisc, w celu uruchomienia platformy...


czytaj dalej

RPA: Ubezpieczyciel otwiera bank

Południowoafrykański ubezpieczyciel Discovery potrzebował 1,5 mln roboczogodzin w ciągu czterech lat, aby zbudować bank. Rzuca on wyzwanie...


czytaj dalej

UNIQA: Kliencki zwrot w zarządzieAdam Łoziak
Daniela Sotirovic
fot.: Weronika Lucjan

Od lipca 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa struktura organizacyjna towarzystw ubezpieczeniowych...


czytaj dalej

Ubea.pl: W czerwcu najtaniej w YCD, Link4 i Benefii

Czerwcowy barometr cenowy dotyczący obowiązkowych polis OC przyniósł kolejne obniżki stawek. Według kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook