Reklama

Bądźmy bardziej pomocni
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 08:17

Na V Europejskim Kongresie Samorządów widziałam najdłuższą w historii eventów branżowych kolejkę do rejestracji. Zawijała się wielokrotnie, szczelnie wypełniając obszerny hall centrum konferencyjnego. W samorządach jednak siła!

Miałam tego dnia okazję i prawdziwą przyjemność poprowadzić panel dotyczący finansów jednostek samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem ubezpieczeń. A jakże.

Ubezpieczenia to temat mniej elektryzujący niż finansowanie inwestycji sportowych, organizacja imprez czy nawet szkolnictwo (ostatnio bardzo elektryzujące). Jednak którykolwiek obszar działalności ubezpieczeniowej by dotknąć, to temat ubezpieczeń w ten czy inny sposób się pojawia. I przy inwestycjach, i przy imprezach, i przy szkolnictwie. A już zawsze w kontekście pogody i zmian klimatycznych.

W dyskusji panelowej zastanawialiśmy się, czy członkostwo w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych to jest dla samorządów sensowna opcja. Okazuje się, że samorządowcom potrzeba merytorycznego wsparcia w zarządzaniu ryzykiem i jest tu ciekawa przestrzeń zarówno dla brokerów ubezpieczeniowych, jak i zakładów ubezpieczeń. Zbyt duża część dyskusji oscyluje wokół ceny ubezpieczenia, a za mało rozmawia się o poszczególnych ryzykach.

W kontekście ubezpieczeń wzajemnych samorządowcy obawiają się najbardziej możliwości dopłaty do składki, nawet jeśli wiąże się to z istotnie niższymi kosztami ubezpieczenia w mniej szkodowych latach. – Wokół ubezpieczeń wzajemnych krąży bardzo wiele mitów – zauważa Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW i jeden z panelistów. – Tymczasem formuła wzajemności dla jednostek samorządu terytorialnego jest zazwyczaj bardzo korzystna.

Szczegółowe podsumowanie panelu opublikujemy już wkrótce w „Gazecie Ubezpieczeniowej”. To bardzo ważne, żebyśmy o ubezpieczeniach rozmawiali nie tylko sami ze sobą, w obrębie naszej dość hermetycznej branży, ale także na zewnątrz. O ubezpieczeniach nie chce rozmawiać nikt, ale o skutecznej ochronie swojego majątku, życia i zdrowia ludzie i firmy słuchają znacznie chętniej.

Jako branża, oprócz gołych produktów powinniśmy oferować wsparcie merytoryczne, know-how i nowoczesne narzędzia, które pomogą zarządzić ryzykami w życiu osobistym, zawodowym czy publicznym. Na hasło „ubezpieczenia” samorządowcy nie reagowali entuzjazmem (kolejne przetargi, oferty, wydatki), jednak gdy usłyszeli o możliwości skorzystania z wiedzy inżynierów ryzyka, zainteresowanie wyraźnie się pojawiło.

Kto wie, być może na kolejnym Europejskim Kongresie Samorządów pojawi się jeszcze więcej tematów związanych z ubezpieczeniami, a nam jako branży uda się przekazać konkretną wiedzę i podrasować nasz wciąż nie najlepszy, niestety, wizerunek.
Aleksandra E. Wysocka

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Lokalne porządki

Ostatnie lata w branży ubezpieczeniowej stały pod znakiem globalnych zmian w przepisach dotyczących branży ubezpieczeniowej. Zmniejszona aktywność...


czytaj dalej

SN: Odmowa podjęcia uchwał w dwóch sprawach

16 maja Sąd Najwyższy (SN) odmówił podjęcia uchwały w dwóch sprawach dotyczących materii ubezpieczeniowej, skierowanych do niego przez sądy...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook