Reklama

Inter Polska: Forma zatrudnienia a OC fizjoterapeutów
czwartek, 11 kwietnia 2019 08:43

W najbliższym czasie wejdą w życie nowe przepisy, które nakładają na niektórych fizjoterapeutów obowiązek ubezpieczeniowy. Inter Polska tłumaczy, jak te regulacje mają się do formy zatrudnienia.

Zgodnie z komunikatem Krajowej Izby Fizjoterapeutów, od 1 kwietnia 2019 r.  przy rejestracji praktyk fizjoterapeutycznych akceptowane są polisy dobrowolne z sumą 30 tys. euro na jedno i 150 tys. euro na wszystkie zdarzenia. Taka sytuacja obowiązywać będzie do momentu wejścia w życie stosownego rozporządzenia Ministerstwa Finansów (MF) dotyczącego ubezpieczenia obowiązkowego.

Zgodnie z prawem fizjoterapeuci prowadzący działalność muszą posiadać OC. Ci, którzy rejestrują podmiot leczniczy, muszą posiadać wyższe sumy ubezpieczenia. Jest to minimum 75 tys. euro na jedno i 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Z kolei dla praktyki fizjoterapeutycznej kwoty te wynoszą odpowiednio – 30 tys. i 150 tys. euro. Decyzja o wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej musi zapaść do 31 października tego roku.

Osoby, które mają już zarejestrowane podmioty lecznicze i nie chcą zmieniać formy prowadzenia działalności gospodarczej, nie muszą nic zmieniać w swojej polisie OC.

- Wymagane prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni fizjoterapeutę jedynie w zakresie szkód wyrządzonych pacjentowi podczas udzielania świadczeń zdrowotnych. To znaczy, że ochroną nie są objęte chociażby szkody w mieniu pacjentów czy szkody u osób postronnych przebywających na terenie placówki, czy też naruszenia praw pacjenta. Taką ochronę należy wykupić dodatkowo – mówi Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC TU Inter Polska.

W przypadku fizjoterapeutów pracujących na etacie, których ustawodawca nie objął nowym obowiązkiem zakupu ubezpieczenia, dobrym zabezpieczeniem jest dobrowolne OC. Obecnie jako pracownik etatowy fizjoterapeuta ponosi bowiem odpowiedzialność majątkową za szkody wyrządzone przez siebie do wysokości trzech wynagrodzeń. Jeśli więc pracodawca był ubezpieczony na niskie kwoty, a szkoda była wysoka, koszty pokrywane są z pensji fizjoterapeuty.

Dobrowolna polisa OC chroni majątek w sytuacji, w której fizjoterapeuta popełni błąd w sztuce i sąd uzna, że musi naprawić szkodę, wypłacając odszkodowanie, zadośćuczynienie bądź rentę. Mając odpowiednio dopasowaną polisę, można liczyć, że straty pokryje ubezpieczyciel – komentuje Andrzej Twardowski.

Jeszcze inną sytuację mają fizjoterapeuci pracujący na umowach zlecenie. Wprawdzie ta grupa także nie musi mieć obowiązkowego OC, jednak w myśl przepisów pracujący na zlecenie fizjoterapeuta ponosi odpowiedzialność do pełnej wysokości szkody.

Sąd może zadecydować, że fizjoterapeuta, który popełnił błąd, musi pokryć koszt operacji, wypłacić zadośćuczynienie za ból i cierpienie pacjenta, a nawet zdecydować o rencie dla pacjenta, który stracił możliwość powrotu do pracy. Przy takim wachlarzu ryzyk posiadanie dobrowolnego ubezpieczenia OC jest oczywistym wyborem – mówi Andrzej Twardowski.
(AM, źródło: Inter Polska)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Global Market Index: Ceny ubezpieczeń wciąż rosną

Marsh opublikował wyniki cyklicznego raportu Global Market Index, zawierającego informacje na temat kluczowych trendów rynkowych obserwowanych w...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Brokerzy i PPK

21 maja ukazał się sześćdziesiąty czwarty odcinek podcastu „Rozmowy bez Asekuracji”. Gośćmi programu byli Robert Zapotoczny, prezes, oraz Dariusz...


czytaj dalej

Lubelskie: Atak żywiołu. PZU już likwiduje szkody

21 maja przed południem przez gminę Wojciechów (województwo lubelskie) przeszła trąba powietrzna, która wyrządziła poważne szkody. PZU, który był...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook