Reklama

Ufać jednak lepiej
poniedziałek, 17 grudnia 2018 09:23

Żeby wejść do siedziby Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, trzeba przejść test wykrywaczem metali. W szatni wisi tabliczka z napisem, że za rzeczy tam pozostawione nie odpowiada się. A życzliwy ochroniarz jeszcze przypomina, żeby koniecznie, ale to koniecznie zabrać stamtąd torebkę i wszystkie wartościowe rzeczy.

To bardzo interesujący wstęp do wystąpienia Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, który mówi, jak ogromne znaczenie dla stabilności rynków finansowych ma zaufanie. Gdy w tym kontekście umieścimy jeszcze niedawne aresztowanie przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, to powstaje pytanie, o jakim zaufaniu my tu w ogóle mówimy?

Wystąpienia prezesa Borysa słuchałam przy okazji prezentacji raportu o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), przygotowanych przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej. Raport generalnie optymistyczny, ale czy uda się osiągnąć minimalne 50% partycypacji? Czy zapewnienia, że tym razem jest już zupełnie inaczej, niż było z otwartymi funduszami emerytalnymi, i pieniądze naprawdę, naprawdę, naprawdę należą do pracownika, podlegają dziedziczeniu i będą mogły być wypłacone na żądanie?

Brak zaufania jest nie tylko przygnębiający, ale też bardzo kosztowny dla gospodarki. Oznacza istotne podwyższenie kosztów audytów, controllingu oraz znaczne wydłużenie wielu procesów biznesowych ze względu na wieloetapowe procedury akceptacji, sprawdzania, weryfikacji. Gdy to zsumować razem, wychodzą grube miliardy wyrzucone w błoto, a dokładniej w brak zaufania.

Czasem okazuje się, że paradoksalnie lepszą strategią jest być zbyt ufnym niż nadmiernie ostrożnym. Owszem, co jakiś czas się mocno pomylimy, ale zyski z działania opartego na zaufaniu są większe niż straty ze sporadycznego naruszenia tego zaufania. Podobna zasada działa również w biznesie ubezpieczeniowym, na przykład w likwidacji szkód masowych w trybie uproszczonym. Oszczędności na zautomatyzowanych, szybkich procesach są wyższe niż straty z fraudów czy koszty traktowania każdego roszczenia jako potencjalnego fraudu.   

Ta zasada obowiązuje też w sprzedaży. Traktując klientów i partnerów biznesowych jako potencjalnie godnych zaufania, sprzedajemy więcej i mamy lepsze relacje niż wtedy, gdy traktujemy każdego jako potencjalnego złodzieja. I nawet jeśli co jakiś czas nasze zaufanie zostaje nadwyrężone, to i tak zyskujemy.

Zaufanie to wcale nie jest naiwność czy łatwowiernoś
ani, mówiąc bardziej dosadnie, „frajerstwo”. To jedno z najcenniejszych aktywów we współczesnej gospodarce, a tak naprawdę w całym życiu społecznym.

Zarówno zaufanie, jak i nieufność lubią eskalować. Co to oznacza? Zaufanie rodzi zaufanie, a nieufność rodzi nieufność. W naszej cywilizacji nieufności ufać jest trudno, ale warto to robić. Im więcej ufamy, tym więcej zaufania sami otrzymamy. A to niezbędne w biznesie i w życiu prywatnym też.

Moja prababcia mawiała, że trzeba być mądrym, a nie głupim. I ufać też należy mądrze, to znaczy nie popadając w ślepą wiarę i naiwność. Ufajmy światu, ale nie zostawiajmy wypłaty na masce samochodu, a kluczyków w stacyjce. Poszukiwanie tej mądrej granicy między zaufaniem a lekkomyślnością nie jest proste. Jednak wciąż lepiej ufać za bardzo niż nie dość.

PS W minionym roku ukazały się dwie ciekawe książki dotyczące zaufania. Warto sprezentować je sobie na gwiazdkę, ponieważ to fundamentalny temat:

Michał Szafrański Zaufanie, czyli waluta przyszłości – historia blogera, który zbudował od podstaw milionowy biznes.

Sebastian Kotow Matematyka zaufania – publikacja popularnonaukowa, omawiająca szereg najnowszych badań dotyczących zaufania w relacjach biznesowych i osobistych.
Aleksandra Emilia Wysocka

 

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Sri Lanka: Nowoczesne ubezpieczenie dla biednego rolnictwa

Aon zawiązał partnerstwo z organizacją walczącą z biedą i głodem Oxfam oraz insurtechowym start-upem Etherisc, w celu uruchomienia platformy...


czytaj dalej

RPA: Ubezpieczyciel otwiera bank

Południowoafrykański ubezpieczyciel Discovery potrzebował 1,5 mln roboczogodzin w ciągu czterech lat, aby zbudować bank. Rzuca on wyzwanie...


czytaj dalej

UNIQA: Kliencki zwrot w zarządzieAdam Łoziak
Daniela Sotirovic
fot.: Weronika Lucjan

Od lipca 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa struktura organizacyjna towarzystw ubezpieczeniowych...


czytaj dalej

Ubea.pl: W czerwcu najtaniej w YCD, Link4 i Benefii

Czerwcowy barometr cenowy dotyczący obowiązkowych polis OC przyniósł kolejne obniżki stawek. Według kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook