Reklama

Ufać jednak lepiej
poniedziałek, 17 grudnia 2018 09:23

Żeby wejść do siedziby Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, trzeba przejść test wykrywaczem metali. W szatni wisi tabliczka z napisem, że za rzeczy tam pozostawione nie odpowiada się. A życzliwy ochroniarz jeszcze przypomina, żeby koniecznie, ale to koniecznie zabrać stamtąd torebkę i wszystkie wartościowe rzeczy.

To bardzo interesujący wstęp do wystąpienia Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, który mówi, jak ogromne znaczenie dla stabilności rynków finansowych ma zaufanie. Gdy w tym kontekście umieścimy jeszcze niedawne aresztowanie przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, to powstaje pytanie, o jakim zaufaniu my tu w ogóle mówimy?

Wystąpienia prezesa Borysa słuchałam przy okazji prezentacji raportu o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), przygotowanych przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej. Raport generalnie optymistyczny, ale czy uda się osiągnąć minimalne 50% partycypacji? Czy zapewnienia, że tym razem jest już zupełnie inaczej, niż było z otwartymi funduszami emerytalnymi, i pieniądze naprawdę, naprawdę, naprawdę należą do pracownika, podlegają dziedziczeniu i będą mogły być wypłacone na żądanie?

Brak zaufania jest nie tylko przygnębiający, ale też bardzo kosztowny dla gospodarki. Oznacza istotne podwyższenie kosztów audytów, controllingu oraz znaczne wydłużenie wielu procesów biznesowych ze względu na wieloetapowe procedury akceptacji, sprawdzania, weryfikacji. Gdy to zsumować razem, wychodzą grube miliardy wyrzucone w błoto, a dokładniej w brak zaufania.

Czasem okazuje się, że paradoksalnie lepszą strategią jest być zbyt ufnym niż nadmiernie ostrożnym. Owszem, co jakiś czas się mocno pomylimy, ale zyski z działania opartego na zaufaniu są większe niż straty ze sporadycznego naruszenia tego zaufania. Podobna zasada działa również w biznesie ubezpieczeniowym, na przykład w likwidacji szkód masowych w trybie uproszczonym. Oszczędności na zautomatyzowanych, szybkich procesach są wyższe niż straty z fraudów czy koszty traktowania każdego roszczenia jako potencjalnego fraudu.   

Ta zasada obowiązuje też w sprzedaży. Traktując klientów i partnerów biznesowych jako potencjalnie godnych zaufania, sprzedajemy więcej i mamy lepsze relacje niż wtedy, gdy traktujemy każdego jako potencjalnego złodzieja. I nawet jeśli co jakiś czas nasze zaufanie zostaje nadwyrężone, to i tak zyskujemy.

Zaufanie to wcale nie jest naiwność czy łatwowiernoś
ani, mówiąc bardziej dosadnie, „frajerstwo”. To jedno z najcenniejszych aktywów we współczesnej gospodarce, a tak naprawdę w całym życiu społecznym.

Zarówno zaufanie, jak i nieufność lubią eskalować. Co to oznacza? Zaufanie rodzi zaufanie, a nieufność rodzi nieufność. W naszej cywilizacji nieufności ufać jest trudno, ale warto to robić. Im więcej ufamy, tym więcej zaufania sami otrzymamy. A to niezbędne w biznesie i w życiu prywatnym też.

Moja prababcia mawiała, że trzeba być mądrym, a nie głupim. I ufać też należy mądrze, to znaczy nie popadając w ślepą wiarę i naiwność. Ufajmy światu, ale nie zostawiajmy wypłaty na masce samochodu, a kluczyków w stacyjce. Poszukiwanie tej mądrej granicy między zaufaniem a lekkomyślnością nie jest proste. Jednak wciąż lepiej ufać za bardzo niż nie dość.

PS W minionym roku ukazały się dwie ciekawe książki dotyczące zaufania. Warto sprezentować je sobie na gwiazdkę, ponieważ to fundamentalny temat:

Michał Szafrański Zaufanie, czyli waluta przyszłości – historia blogera, który zbudował od podstaw milionowy biznes.

Sebastian Kotow Matematyka zaufania – publikacja popularnonaukowa, omawiająca szereg najnowszych badań dotyczących zaufania w relacjach biznesowych i osobistych.
Aleksandra Emilia Wysocka

 

Aviva PTE: Maciej Karasiński nowym prezesem

Maciej Karasiński od kwietnia obejmie funkcję prezesa Aviva PTE. Jego nominacja jest efektem złożenia rezygnacji (ze skutkiem od końca marca)...


czytaj dalej

Gothaer TU: Marek Gołębiewski nowym członkiem zarządu

11 marca rada nadzorcza Gothaer TU zdecydowała o przedłużeniu kadencji dotychczasowego zarządu spółki na kolejnych pięć lat i poszerzeniu jego...


czytaj dalej

Świat: Katastrofa lotnicza od strony ubezpieczeniowej

Ubezpieczyciele koncernu Boeing stoją przed problemem ogromnych roszczeń ze strony rodzin ofiar katastrofy samolotu Ethiopian Airlines, która...


czytaj dalej

VIG: Wyniki lepsze od zakładanych

Według Vienna Insurance Group (VIG), wstępne wyniki za rok finansowy 2018 wskazują, że był to pomyślny okres dla grupy.

Elisabeth Stadler, CEO...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Regulacje obustronnie korzystne

Niezwykle rzadko zdarza się, aby akt prawny lub werdykt sądowy dotyczący polskich ubezpieczeń był w równym stopniu korzystny dla zakładów co ich...


czytaj dalej

Insurance Forum: Debata z udziałem „Gazety Ubezpieczeniowej”

17 kwietnia podczas pierwszego dnia XIII Insurance Forum odbędzie się debata poświęcona ubezpieczeniom w kontekście wyzwań XXI wieku, którą...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook