Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka przypisana brutto wzrosła o 6,9%, do 18,8 mld euro. Po skorygowaniu o różnice kursowe wzrost był dwucyfrowy, na poziomie 11,8%. Decydującymi czynnikami były reasekuracja majątkowa i wzrost w międzynarodowej działalności detalicznej.
Dochód przed opodatkowaniem i odsetkami (EBIT) wzrósł o ok. 8%, dzięki poprawie wyniku działalności ubezpieczeniowej, do 1,2 mld euro – podał w komunikacie ubezpieczyciel. Wszystkie segmenty, z wyjątkiem linii przemysłowych, przyczyniły się do wzrostu EBIT. Wydatki podatkowe dla całej grupy w 1 poł. 2018 r. wzrosły o ponad 90 mln euro wskutek reform podatkowej w USA i istotnie wyższych stawek podatkowych dla segmentu detalicznego w Niemczech. Z tych powodów przychód netto grupy okazał się niższy od ubiegłorocznego i wyniósł 437 mln euro (w porównaniu z 463 mln euro rok wcześniej). Opierając swoje prognozy na ogólnie korzystnych trendach w pierwszych sześciu miesiącach, Talanx potwierdza perspektywę całorocznego przychodu netto grupy na poziomie ok. 850 mln euro.
– Biorąc pod uwagę przebieg 1. poł. 2018 r., jesteśmy bardzo zadowoleni. Udało nam się kontynuować wzrost na naszych podstawowych rynkach zagranicznych, jak również w niemieckim segmencie ubezpieczeń majątkowych dla klientów detalicznych i ogólnie rzecz biorąc, wciąż jesteśmy na dobrej drodze do zwiększenia rentowności na naszym macierzystym rynku. (…) Nie jesteśmy zadowoleni z wyników linii przemysłowych w Niemczech, konkretnie z ubezpieczeń pożarowych. W II kw. uruchomiliśmy program 20/20/20 pod nowym menedżmentem, mającym dokonać restrukturyzacji ubezpieczeń pożarowych, szczególnie w Niemczech. Chcemy zredukować współczynnik łączony w problematycznych 20% portfela linii przemysłowych do poziomu znacznie poniżej 100% do 2020 r. Aby osiągnąć ten cel, staramy się o zwiększenie sumy składek przeciętnie o 20% – powiedział Torsten Leue, prezes Talanx AG.
W 1. poł. 2018 r. obciążenie katastrofami naturalnymi i dużymi szkodami sięgnęło 241 mln euro, przy budżecie 501 mln euro. Niezużyta część budżetu zapewni bufor na drugą połowę roku. Duże szkody na sumę 93 mln euro wystąpiły w segmencie reasekuracji.
Współczynnik łączony dla całej grupy za pierwsze sześć miesięcy 2018 r. uległ poprawie do 96,7% (z 97% przed rokiem).
Wynik działalności ubezpieczeniowej w 1. półroczu poprawił się do -748 mln euro (z -940 mln euro), do czego przyczynił się niski poziom roszczeń w całej grupie. Przychód netto z inwestycji spadł o 3,7%, do 2 mld euro. Niemniej jednak Talanx uzyskał przyzwoity zwrot z inwestycji w wysokości 3,5%.
Grupa Talanx ma dobry poziom kapitalizacji. Współczynnik wypłacalności według Solvency II wyniósł 207%, czyli nieco powyżej górnej granicy przedziału docelowego 150–200%. (AC, źródło: Talanx)
|