Reklama

Prawo: 1,3 mln zł dla ciężko poszkodowanej w wypadku
poniedziałek, 04 sierpnia 2014 08:40

InterRisk wypłaci ciężko poszkodowanej w wypadku 18-latce odszkodowanie w kwocie blisko 1,3 mln zł. Sprawę prowadziła Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy z Grupy Votum.

Dziewczyna została poszkodowana w wypadku samochodowym. Była pasażerką auta prowadzonego przez nietrzeźwą kobietę, która straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo, ponosząc śmierć na miejscu. 18-latka odniosła poważne obrażenia: uraz pnia mózgu z obrzękiem i ostra niewydolność oddechowa. Po ustabilizowaniu funkcji życiowych, rozpoczęła się walka o przywrócenie Oli chociaż częściowo sprawności. Wielu prostych czynności, np. karmienia trzeba ją było uczyć od początku. Nie potrafiła też przewrócić się samodzielnie na drugi bok, co sprzyjało pojawianiu się bolesnych odleżyn. Do tego mieszkanie było zupełnie nieprzystosowane do nowej sytuacji. Z tego powodu bardzo ucierpiał też stan emocjonalny poszkodowanej. Jej matka postanowiła dochodzić roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy wypadku i zdecydowała się skorzystać z pomocy Votum. Ta ostatnia sprecyzowała roszczenia i wystąpiła do InterRisk o wypłatę odszkodowania. Zakład przyznał zadośćuczynienie-świadczenie przyznawane za doznaną krzywdę w kwocie 75 tys. zł, wypłacił również rentę w związku ze zwiększonymi wydatkami, jakie wiązały się ze stanem zdrowia dziewczyny, wstępnie w kwocie 825 zł, a następnie w wysokości 1,4 tys. zł miesięcznie.

Wypłacone przez ubezpieczyciela kwoty uwzględniały 50% stopień przyczynienia do powstania szkody. Ubezpieczyciel założył, że Ola sama przyczyniła się pośrednio do wypadku, gdyż świadomie podjęła decyzję o jeździe z nietrzeźwą.

- Wskazać należy, że wypłacone przez ubezpieczyciela na etapie przedsądowym kwoty świadczeń były wyraźnie nieadekwatne w relacji do rozmiaru szkody, jakiej doznała na swoich dobrach powódka, natomiast zastosowane ograniczenie odpowiedzialności ze względu na przyjęte przyczynienie nie znajdowało oparcia w stanie faktycznym sprawy – ocenia mecenas Rafał Kozielewski z Kancelarii A. Łebek i Wspólnicy.

Matka jednak domagała się podwyższenia kwoty do choćby 400 tys. zł, co pozwoliłaby kupić niewielki dom za miastem i zapewnić poszkodowanej chociaż częściowy kontakt z otaczającym światem. – Walczyłam, by Ola miała stały dostęp do rehabilitacji, by dostała warunki, dzięki którym może być i spotykać się z innymi ludźmi – mówi matka.

Ubezpieczyciel odrzucił jednak te żądania. Sprawa trafiła ostatecznie do sądu. Ten zaś zasądził na rzecz poszkodowanej dalsze zadośćuczynienie i ponad 6 tys. zł tytułem miesięcznych rent. Sąd wskazał też, że w żaden sposób nie wykazano, żeby poszkodowana miała świadomość co do stanu nietrzeźwości kierującej. Łączna kwota odszkodowania w tej sprawie, z uwzględnieniem zasądzonych odsetek, wynosi blisko 1,3 mln zł. Wyrok jest nieprawomocny, a pełnomocnik, jak i ubezpieczyciel złożyli apelację. Odwołanie dotyczy zwiększenia kwoty zadośćuczynienia o 800 tys. zł. Łączna kwota uzyskanych w tej sprawie świadczeń może zatem przekroczyć 2 mln zł.
(AM, źródło: Votum)

 

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Sri Lanka: Nowoczesne ubezpieczenie dla biednego rolnictwa

Aon zawiązał partnerstwo z organizacją walczącą z biedą i głodem Oxfam oraz insurtechowym start-upem Etherisc, w celu uruchomienia platformy...


czytaj dalej

RPA: Ubezpieczyciel otwiera bank

Południowoafrykański ubezpieczyciel Discovery potrzebował 1,5 mln roboczogodzin w ciągu czterech lat, aby zbudować bank. Rzuca on wyzwanie...


czytaj dalej

UNIQA: Kliencki zwrot w zarządzieAdam Łoziak
Daniela Sotirovic
fot.: Weronika Lucjan

Od lipca 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa struktura organizacyjna towarzystw ubezpieczeniowych...


czytaj dalej

Ubea.pl: W czerwcu najtaniej w YCD, Link4 i Benefii

Czerwcowy barometr cenowy dotyczący obowiązkowych polis OC przyniósł kolejne obniżki stawek. Według kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook