Reklama

„Pogrzebówki” w systemie direct
wtorek, 28 maja 2013 14:58

Od 2011 r. zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Pewnie nie pokrywa w całości kosztów związanych z pochówkiem najbliższych, tym bardziej że przed tą datą jego wysokość przekraczała 6000 zł i też podobno było za mało. Apetyt na zasiłek wzrasta, a ten zapewne wynika wprost z oczekiwań organizujących ostatnią drogę osoby zmarłej.

 

Zasiłek jest jaki jest i na pewno nigdy już nie będzie wyższy, acz jest najwyższy w Europie. Zadłużone państwo, któremu nie starcza na wypłatę emerytur i rent, posiłkując się w tym celu kredytami, nie dołoży więcej do pochówku. To pewne.

Jak Polska długa i szeroka, przybywa obiektów służących do obsługi zasadniczo dwóch rodzajów imprez: wesel oraz pogrzebów. Gdy chodzi o wesela, terminy imprez należy uzgadniać na wiele miesięcy wstecz, a i tak odbywają się one nie tylko w weekendy, ale również w tzw. dni pracujące. Nie wiem, jak jest z rezerwacją styp, wszak odchodzący nie wybierają sobie konkretnych terminów, a tym bardziej dnia tygodnia. Jednakże sprawą pewną jest, że nieobstawione dni weselne są wykorzystywane do organizowania imprez pożegnalnych. Jeśli nawet dom weselno-pogrzebowy nie dysponuje aktualnie wolnym terminem, zawsze znajdzie się jakaś restauracja, bez natłoku codziennych klientów, która ochoczo zaopiekuje się nieukojonymi w żalu członkami rodziny, przyjaciółmi, bliższymi i dalszymi znajomymi. Wszystko jest kwestią klasy lokalu, zaproponowanego menu, napitków – tych wysokoprocentowych i całkiem bezprocentowych. Dodatkową kwestią jest „zanocowanie” członków rodziny „z daleka”. Zatem koszty mogą być małe lub całkiem wysokie, a w takim przypadku zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS nie wystarczy. Dobrze, gdy zmarły przewidział za życia taką sytuację i pozostawił uposażonym zgrabną sumę ubezpieczenia z polisy na życie, może pieniądze w skarpecie, inne aktywa pozwalające na nieprzejmowanie się nieprzewidzianymi wydatkami. Jednak takie przewidywanie w polskich warunkach nie jest regułą.

Problem dostrzegły niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, które poprzez swoje oferty wysyłają komunikat do jeszcze nieubezpieczonych: to nie szkodzi, że do tej pory nie pomyślałeś o ubezpieczeniu na życie, to nie szkodzi, że jesteś już wiekowy, schorowany i na standardowych warunkach nie możesz już zakupić polisy; mamy dla ciebie coś specjalnego – polisę dla twoich najbliższych, która sprawi, że unikną kłopotów finansowych związanych z twoim odejściem. Wystarczy tylko twoja decyzja. Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej albo skontaktuj się z naszym telefonicznym konsultantem, który doradzi i pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania. To niewiele kosztuje.

Prekursor 4Life Direct

Wydaje się, że prekursorem ubezpieczenia „na ostatnią drogę” na polskim rynku jest towarzystwo 4Life Direct, które przed kilkoma laty zaproponowało rozwiązanie znane pod nazwą „Moi bliscy”, znane z wielu reklam telewizyjnych. Ubezpieczenie jest oferowane w kanale direct, ale również poprzez pośredników, głównie za pośrednictwem spółki Prosperity Link International. Towarzystwo dysponuje bodajże najbogatszą ofertą ubezpieczeń dla „nieubezpieczanych” i nie zamyka się tylko w kategorii ubezpieczeń „pogrzebowych”, ale dostarcza również inne rozwiązania, np. w zakresie świadczeń związanych z pobytem w szpitalu. Sztandarowy produkt, czyli ubezpieczenie „Moi bliscy”, jest ubezpieczeniem na całe życie. Towarzystwo nie kryje celu, jaki ma ono realizować: wypłatę gotówki, która pomoże bliskim pokryć koszty pogrzebu oraz innych zobowiązań finansowych. Ubezpieczenie może zapewnić świadczenie nawet w wysokości do 100 000 zł, co bez wątpienia wyróżnia je na tle ofert konkurencji. Firma gwarantuje akceptację dla osób w wieku do 85 lat. Brak badań lekarskich. Gdy chodzi o sumę ubezpieczenia oraz składkę – są one niezmienne w całym okresie ubezpieczenia. Dla niektórych te warunki mogą okazać się minusem (brak indeksacji, czyli urealnienia wysokości składki i sumy ubezpieczenia), dla innych wystarczające (wystarczy przewidzieć konieczną sumę w przewidywalnej perspektywie czasowej). Składki rozpoczynają się już od 1 zł dziennie, ale należy je odnieść do sum ubezpieczenia i wieku osoby ubezpieczanej. Nadto, obowiązują pewnego rodzaju ograniczenia dotyczące karencji w wypłacie sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci. W przypadku zdiagnozowania śmiertelnej choroby, towarzystwo zapewnia wypłatę 75% świadczenia, pozostała zaś część po śmierci ubezpieczonego.

AVIVA

Zachęcone powodzeniem 4Life Direct, z ofertą „pogrzebówek” wystąpiły również inne towarzystwa. Aviva proponuje specjalną polisę dla wszystkich tych, którzy skończyli 40 lat i nie ukończyli 76 lat. Towarzystwo sprzedaje produkt w formie zawoalowanej: – Troska o naszych najbliższych nigdy się nie kończy... nawet wtedy, gdy nas zabraknie. Ubezpieczenie jest bezterminowe, brak ankiety medycznej przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Firma proponuje ubezpieczonym premię, czyli podwyższenie sumy ubezpieczenia o 10% co 5 lat, bez zmiany wysokości składki. W całym okresie ubezpieczenia obowiązuje stała składka ubezpieczeniowa, zaś po ukończeniu 85. roku życia składki nie są już wymagalne. Na stronie internetowej towarzystwa dostępny jest kalkulator pozwalający na wstępną ocenę wysokości zobowiązania w postaci składki uzależnionej od wieku ubezpieczanego. Oszacowałem swoją „pogrzebówkę”. Nie mogłem jej skalkulować dla mojego wieku, jednakowoż, gdybym miał 55 lat, za 30 000 zł sumy ubezpieczenia powinienem liczyć się z comiesięcznym zobowiązaniem w wysokości 157 zł. Przy zakupie przez telefon można wybrać jedną z trzech sum ubezpieczenia – 2500 zł, 5000 zł lub 10000 zł. Przy zakupie u agenta można wybrać jedną z czterech sum ubezpieczenia – 5000, 10 000, 20 000 lub 30 000 zł.

TU Europa na Życie

Życie Direct to oferta TU Europa na Życie, która jest przeznaczona głównie dla osób po 65. roku życia. Życie Direct to dwa produkty w jednym. Mogą je też kupić osoby młodsze z myślą o sobie lub swoich rodzicach czy dziadkach. Ubezpieczenie skierowane jest do osób, które nie ukończyły 85 lat. W założeniu ma zapewnić bezpieczeństwo w przypadku śmierci i ciężkiego zachorowania ubezpieczonego. W ramach Życie Direct oferowane są: Dodatkowy Zasiłek Pogrzebowy z niskimi sumami ubezpieczenia oraz ubezpieczenie Spokój Bliskich, gdzie kwota gwarancyjna może wynieść nawet 300 tys. zł. Gdy chodzi o zasiłek pogrzebowy, 70-latek przy sumie ubezpieczenia 4 tys. zł zapłaci miesięczną składkę w wysokości 42 zł. Opcja „Spokój Bliskich” to ubezpieczenie, w którym suma ubezpieczenia wynieść może nawet 300 tys. zł, a ubezpieczyciel o stan zdrowia pyta tylko w wyjątkowych sytuacjach, przy bardzo wysokich sumach ubezpieczenia. W przypadku ciężkiego zachorowania możliwa jest wypłata aż 75% sumy, na jaką zawarta została polisa, w razie gdyby ubezpieczony potrzebował tych pieniędzy na leczenie bądź inny cel.

Ubezpieczenie „pogrzebowe” to rzut na taśmę. O takich i innych wydatkach można pomyśleć wcześniej, ale dobrze, że pojawiają się wciąż nowe oferty ubezpieczeniowe.

Sławomir Dąblewski
dablewski@gmail.com


 

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Sri Lanka: Nowoczesne ubezpieczenie dla biednego rolnictwa

Aon zawiązał partnerstwo z organizacją walczącą z biedą i głodem Oxfam oraz insurtechowym start-upem Etherisc, w celu uruchomienia platformy...


czytaj dalej

RPA: Ubezpieczyciel otwiera bank

Południowoafrykański ubezpieczyciel Discovery potrzebował 1,5 mln roboczogodzin w ciągu czterech lat, aby zbudować bank. Rzuca on wyzwanie...


czytaj dalej

UNIQA: Kliencki zwrot w zarządzieAdam Łoziak
Daniela Sotirovic
fot.: Weronika Lucjan

Od lipca 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa struktura organizacyjna towarzystw ubezpieczeniowych...


czytaj dalej

Ubea.pl: W czerwcu najtaniej w YCD, Link4 i Benefii

Czerwcowy barometr cenowy dotyczący obowiązkowych polis OC przyniósł kolejne obniżki stawek. Według kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook