Zostań posiadaczem ziemskim
środa, 27 kwietnia 2011 01:03

Rozmowa z Mariuszem Dębskim, prezesem i dyrektorem generalnym w firmie Lokaty Ziemskie

Aleksandra Wysocka-Zańko: – Pana nazwisko kojarzy się przede wszystkim z branżą ubezpieczeniową i firmą szkoleniową Latająca Żyrafa. Tymczasem okazuje się, że robi Pan również coś innego...

Mariusz Dębski:
– Moja działalność koncentruje się w obszarze szeroko rozumianych rynków finansowych. Mam doświadczenia w bardzo różnych dziedzinach. Dziś chciałbym porozmawiać o zupełnie nowym produkcie, który wprowadzam na rynek polski razem z firmą Lokaty Ziemskie.

Co to dokładnie jest?

– To produkt z grupy inwestycji alternatywnych, gdzie inwestuje się w ziemię. Ziemia to coś namacalnego, budzącego zaufanie. Wiele produktów finansowych to jedynie obietnica zapisana na papierze. Ziemia zawsze jest i podlega cyklom koniunkturalnym w znacznie mniejszym stopniu niż na przykład fundusze inwestycyjne. Naszym celem było stworzenie produktów, które stanowią zabezpieczenie emerytalne. Oferujemy również agrolokaty posagowe. Po ukończeniu przez dziecko określonego wieku taka lokata może zostać spieniężona i przeznaczona na start w dorosłe życie, studia czy założenie własnego biznesu. To świetny prezent, który mogą dać dziecku rodzice czy dziadkowie.

Gdzie są położone grunty, które oferujecie?

– To ziemie położone w atrakcyjnych terenach takich jak Mazury czy Bieszczady, które na chwilę obecną są jeszcze mocno niedoszacowane. Duże areały ziemskie dzielimy na działki o powierzchni o 3000 m2. Inwestorzy wykupują najczęściej 3–4 takie działki, niekoniecznie obok siebie. W razie sytuacji kryzysowej mogą zawsze jedną sprzedać, zachowując resztę.

Macie konkurencję?


– Produkt związany z inwestycją w grunty oferuje od niedawna firma Wealth Solutions. Z tym, że aby zainwestować w ich produkt, trzeba zabrać kilku inwestorów, a każdy z nich powinien bezpośrednio wyłożyć minimum 100 000 zł. Nasza oferta jest inna i to zupełna nowość na rynku. Stworzyliśmy produkt dla każdego. Oferujemy, bez pomocy banku, rozłożenie płatności na nieoprocentowane raty, które klient będzie przez kilka lat spłacał. Klient wpłaca tylko 10–20% wartości początkowej. Wartość gruntu rośnie z roku na rok. Naprawdę warto kupować dobra nisko przetworzone. Rynek akcji czy rynek złota jest przeszacowany i trudno tam znaleźć prawdziwą okazję. Dzięki naszej firmie można w przystępny sposób zostać posiadaczem ziemskim.

Jak wygląda struktura sprzedaży?

– Będziemy sprzedawać za pośrednictwem doradców. W każdym większym mieście będziemy mieć oddział lub przedstawicielstwo. Zależy nam na zbudowaniu sieci liczącej 120–160 osób, wśród których będą koordynatorzy regionalni, dyrektorzy regionalni oraz szef sprzedaży na całą Polskę. Dodatkowo chcemy współpracować z wybranymi multiagencjami. Partnerów będziemy dobierać bardzo starannie. Sami również będziemy oferować szkolenia dla naszych partnerów na najwyższym poziomie.

Czy to trudny produkt do sprzedaży?

– Nie. Jeśli multiagencja ma w ofercie produkty ubezpieczeniowe czy np. złoto, to sposób sprzedaży naszej AgroLokaty jest bardzo podobny. Wielu klientów myśli o dywersyfikowaniu swoich oszczędności i chętnie zainwestuje w ziemię. Akt własności nieruchomości gruntowej z punktu widzenia ustawy o księgach wieczystych i hipotece jest bardziej wiarygodny od polisy czy lokaty bankowej.

Ile kosztuje jedna działka?

– Ceny naszych działek na dzień dzisiejszy kształtują się między 75 a 80 tys. zł. Jak wspominałem, nie trzeba całej kwoty wykładać od razu. Jako firma jesteśmy w posiadaniu dużych areałów ziemskich i stać nas na zapewnienie klientom dogodnych form płatności. Produkty finansowe są często bardzo skomplikowane i nieprzewidywalne. Istnieje zapotrzebowanie na coś, co jest proste i pewne. Ziemia daje stabilizację. Klienci mają chaos w głowach i często kupują akcje wtedy, kiedy są najdroższe, a sprzedają na spadkach. Potrzeba im czegoś, czego wartość będzie skutecznie i systematycznie rosła.

Jaki jest horyzont inwestycyjny?

– Zakładamy 10–25 lat. Jeśli klient będzie chciał sprzedać swoją działkę, my będziemy w tym pomagać.

Jaką stopę zwrotu przewidujecie?

– Biorąc pod uwagę doświadczenia od 1999 r., przewidywana roczna stopa zwrotu waha się między 8 a 25%. To działa już od pierwszego dnia inwestycji. A klient płaci raty tylko z wartości początkowej. Taki produkt jest dobrą formą dywersyfikacji portfela. Jeśli ktoś ma już ubezpieczenie na życie i fundusze inwestycyjne, to nasza AgroLokata będzie doskonałym dopełnieniem. Zamieszanie na rynkach finansowych – bąble spekulacyjne, zamieszanie w strefie euro, nierzetelne wyceny faktycznej wartości przedsiębiorstw, a także zmiany polityczne na świecie powodują małą przewidywalność dotychczasowych inwestycji. Robert Kiyosaki, autor bestsellerów o inwestowaniu, bardzo wiele stracił w czasie ostatniego kryzysu finansowego w USA. Ponoć teraz utrzymuje się przede wszystkim ze sprzedaży swoich poradników, a nie z inwestowania...

Co można zrobić z taką działką?

– Ludzie często pytają, czy mogą się tu wybudować. Kiedyś pewnie tak. My proponujemy raczej, żeby traktować tę ziemię jako inwestycję długoterminową. Dopóki działka nie jest budowlana, jest znacznie tańsza. Nad bezpieczeństwem prawnym naszych klientów czuwa kancelaria prawna Skarbiec Biz.

Jakich ludzi Pan szuka, budując sieć sprzedaży firmy Lokaty Ziemskie?


– Chcemy, żeby ludzie byli związani z nami przez wiele lat. Zależy nam na tym, żeby zapewnić im nie tylko bardzo wysokie zarobki, ale również możliwość stałego rozwoju osobistego. Jako trener i współwłaściciel Latającej Żyrafy wiem, o czym mówię. Szukam ludzi odważnych, ciekawych świata. Bohaterów, którzy nie wchodzą w rolę ofiary. Osób energicznych i aktywnych. Z doświadczenia wiem, że wiek nie ma znaczenia. W swojej pracy spotykałem wielu przebojowych 50-latków i apatycznych 20-latków. Skład sieci ma być mieszany pod względem płci i wieku. Nasi agenci będą trafiać zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Czy można zdradzić wysokość prowizji?

– Jeszcze nie. Ale przy realizowaniu planów sprzedażowych handlowiec może liczyć na zarobki przekraczające kilkakrotnie średnią krajową. Chcemy, aby nasi ludzie koncentrowali się przede wszystkim na potrzebach klientów i za rzetelną pracę będą naprawdę wysoko wynagradzani.

Kiedy rusza sprzedaż?

– Prowadzimy rozmowy rekrutacyjne. Nasz system sprzedaży jest przygotowany i kilkadziesiąt lokat pracuje już dla naszych klientów. Kolejny krok to zatrudnienie koordynatorów regionalnych, którzy po przebyciu szkolenia i praktycznego ON-THE-JOB-TRAINING zaczną sami budować zespoły w swoich regionach. Gdy osiągną sprzedaż na określonym poziomie, będziemy otwierać w danym miejscu oddział z obsługą.

Skąd wziął się pomysł na Lokaty Ziemskie?

– Z zapotrzebowania na rynku. Chcemy tworzyć przyjazną, rozwojową organizację, która zapewnia ludziom możliwość zwiększania niezależności finansowej. Przyświeca nam wizja pozytywnego, dostępnego bogactwa.

Dziękuję za rozmowę.

Aleksandra Wysocka-Zańko
 

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Sri Lanka: Nowoczesne ubezpieczenie dla biednego rolnictwa

Aon zawiązał partnerstwo z organizacją walczącą z biedą i głodem Oxfam oraz insurtechowym start-upem Etherisc, w celu uruchomienia platformy...


czytaj dalej

RPA: Ubezpieczyciel otwiera bank

Południowoafrykański ubezpieczyciel Discovery potrzebował 1,5 mln roboczogodzin w ciągu czterech lat, aby zbudować bank. Rzuca on wyzwanie...


czytaj dalej

UNIQA: Kliencki zwrot w zarządzieAdam Łoziak
Daniela Sotirovic
fot.: Weronika Lucjan

Od lipca 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa struktura organizacyjna towarzystw ubezpieczeniowych...


czytaj dalej

Ubea.pl: W czerwcu najtaniej w YCD, Link4 i Benefii

Czerwcowy barometr cenowy dotyczący obowiązkowych polis OC przyniósł kolejne obniżki stawek. Według kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook