Reklama

KNF: Zamach na niezależność nadzoru finansowego
czwartek, 23 sierpnia 2007 09:59
{mosimage}
Stanisław Kluza, szef KNF
oraz Adam Płociński,
dyrektor Biura Relacji
Zewnętrznych i  Współpracy
Międzynarodowej
W siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego, w środę 22 sierpnia br. została zwołana konferencja prasowa, na której Stanisław Kluza, przewodniczący KNF, przedstawił swoje stanowisko w sprawie  projektu nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nazwał ją niedopracowaną i pośpieszną, a wszystko razem zamachem na niezależność nadzoru finansowego.

Przypomnijmy, że jeszcze w poniedziałek ukazało się oświadczenie przewodniczącego Kluzy w tej sprawie. „Pełna integracja nadzoru finansowego w KNF przyniesie korzyści polskiej gospodarce i systemowi finansowemu, a przede wszystkim klientom instytucji finansowych -  wyjaśniał szef Komisji.

Promowany przez Ministerstwo Finansów (MF) i Narodowy Bank Polski (NBP) projekt nowelizacji uchwalonej w 2006 r. ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym budzi wątpliwości. Absolutną koniecznością jest dalsza praca projektodawców nad uwagami zgłoszonymi przez KNF oraz skonsultowanie projektu z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) i Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE). W sytuacji, kiedy prawdopodobne jest skrócenie kadencji obecnego parlamentu, do Sejmu RP powinny trafiać jedynie projekty najważniejsze i dobrze przygotowane.


Pośpieszne nadanie projektowi dalszego biegu bez starannie przeprowadzonego procesu legislacyjnego, eksperckiej analizy i merytorycznej dyskusji nie byłoby przykładem stanowienia dobrego prawa”.
 
Na dzisiejszej konferencji przewodniczący Kluza szeroko uzasadniał zajęte stanowisko.
Dlaczego projekt noweli ustawy o nadzorze finansowym przygotowany przez MF jest wadliwy? O konkretach mówił obszernie dyr. Adam Płociński, którego zdaniem stanowi o tym:
* pragmatyka międzynarodowa
* brak opinii Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
* nie przeprowadzenie uzgodnień międzyresortowych.
 
Następnie głos zabrał Stanisław Kluza. - Polska jest jedynym państwem, w którym zaproponowano, aby zintegrowany system nadzoru "odkręcić" - stwierdził.

- Znaczna część decyzji nadzorczych „wyszła" już poza granice naszego kraju. I nikt nie kwestionuje tego twierdząc, że jest to sprzeczne z interesem Polski. Takie działanie jak ta próba nowelizacji, działanie bez uzgodnienia z EBC, to kolejne pogorszenie wizerunku naszego kraju.
{mosimage}Następnie przewodniczący KNF mówił o braku konferencji uzgodnieniowej. - Nikt z KNF nie dyskutował, takiej konferencji nawet nie próbowano zorganizować. Uwagi merytoryczne KNF nie zostały przeanalizowane, nie zostały w żadnej mierze wzięte pod uwagę.

Dlaczego taka nagłość dyskusji nad modelem nadzoru? – zastanawiał się Kluza. Jeszcze tydzień temu w KNF nie było wiadomo, że taki projekt w ogóle istnieje! Skąd taka tajność i pilność? Stąd właśnie nagłość i szybkość reakcji KNF. - Jesteśmy w naszym urzędzie przeciwni wadliwym merytorycznie i legislacyjnie projektom. Argumentacja banku centralnego wprowadza w błąd opinię publiczną. Czy to akt desperacji, ze strony Ministerstwa Finansów? Czy spowodował te nieprzemyślane działania schyłek kadencji Sejmu? Czy powody tkwią jeszcze gdzieś indziej? Nic nie jest jasne. Stąd reakcja KNF jest w pełni uzasadniona.
To zamach na niezależność i apolityczność nadzoru finansowego w Polsce. Nie możemy się zgodzić, a by roczne dokonania nadzoru zostały zburzone – perorował Kluza.

Jeden z obecnych na konferencji dziennikarzy spytał, czy poda się do dymisji, jeśli projekt zostanie uchwalony. Kluza odparł, iż podjął się konsolidacji nadzoru finansowego, jego misja nie jest zakończona i chce udowodnić, że bez względu na argumenty polityczne taką misję należy nadal prowadzić. - Nasze argumenty merytoryczne są zdecydowanie słuszne! – podkreślił przewodniczący KNF.

Kluza zgłosił na Radzie Ministrów, że cały projekt powinien zostać cofnięty, gdyż jest wadliwy i zbędny. Tak sformułowany akt prawny może naruszać art. 2 Konstytucji, że Polska jest demokratycznym państwem prawa. - Ten temat może być atrakcyjny dla wielu parlamentarzystów, bo to parlament odpowiada za jakość stanowionego prawa - zaznaczył.
- Czy to atak na Pańską osobę? – brzmiało kolejne pytanie. - Nie lubię personalizować takich decyzji – odparł Kluza. - Patrzę na całość w kontekście bezpieczeństwa i jakości nadzoru w Polsce. Nie mamy żadnych innych instrumentów poza wyrażeniem swego stanowiska, zgłoszenia uwag na etapie współtworzenia aktów prawnych. Tutaj się kończy nasza rola. To ten etap, na którym powinniśmy zabrać glos, ale poza nasze umocowanie nie możemy wyjść. 

 

TUW „TUW”: Wybrano zarząd nowej kadencji

24 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Podczas obrad dokonano m.in. wyboru zarządu...


czytaj dalej

Inter Polska: Marcin Andruchewicz członkiem zarządu ds. ryzyka

25 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Marcina Andruchewicza na stanowisko członka zarządów...


czytaj dalej

Atradius: Firmy z krajów Ameryki Północnej spodziewają się opóźnień w płatnościach

Międzynarodowa polityka, spory handlowe oraz wzrost upadłości negatywnie wpłyną na praktyki płatnicze B2B w największych gospodarkach Ameryki...


czytaj dalej

Zatoka Perska: Ubezpieczenie transportu ropy jest coraz kosztowniejsze

Według osób zaznajomionych ze stawkami ubezpieczycieli, tzw. premie za ryzyko wojenne dla standardowego ładunku ropy naftowej z Zatoki Perskiej i...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Zachowana hierarchia w „komunikacji”

Mimo spadku przypisu składki z OC posiadaczy pojazdów lądowych (ppl.) i pogorszenia wyniku technicznego w autocasco odnotowana w pierwszym...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Kto jest gotowy na PPK?

25 czerwca ukazał się 72. odcinek gość podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji”. Gościem programu był Piotr Żochowski, prezes PKO TFI.

...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook