Reklama

KNF: Zamach na niezależność nadzoru finansowego
czwartek, 23 sierpnia 2007 09:59
{mosimage}
Stanisław Kluza, szef KNF
oraz Adam Płociński,
dyrektor Biura Relacji
Zewnętrznych i  Współpracy
Międzynarodowej
W siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego, w środę 22 sierpnia br. została zwołana konferencja prasowa, na której Stanisław Kluza, przewodniczący KNF, przedstawił swoje stanowisko w sprawie  projektu nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nazwał ją niedopracowaną i pośpieszną, a wszystko razem zamachem na niezależność nadzoru finansowego.

Przypomnijmy, że jeszcze w poniedziałek ukazało się oświadczenie przewodniczącego Kluzy w tej sprawie. „Pełna integracja nadzoru finansowego w KNF przyniesie korzyści polskiej gospodarce i systemowi finansowemu, a przede wszystkim klientom instytucji finansowych -  wyjaśniał szef Komisji.

Promowany przez Ministerstwo Finansów (MF) i Narodowy Bank Polski (NBP) projekt nowelizacji uchwalonej w 2006 r. ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym budzi wątpliwości. Absolutną koniecznością jest dalsza praca projektodawców nad uwagami zgłoszonymi przez KNF oraz skonsultowanie projektu z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) i Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE). W sytuacji, kiedy prawdopodobne jest skrócenie kadencji obecnego parlamentu, do Sejmu RP powinny trafiać jedynie projekty najważniejsze i dobrze przygotowane.


Pośpieszne nadanie projektowi dalszego biegu bez starannie przeprowadzonego procesu legislacyjnego, eksperckiej analizy i merytorycznej dyskusji nie byłoby przykładem stanowienia dobrego prawa”.
 
Na dzisiejszej konferencji przewodniczący Kluza szeroko uzasadniał zajęte stanowisko.
Dlaczego projekt noweli ustawy o nadzorze finansowym przygotowany przez MF jest wadliwy? O konkretach mówił obszernie dyr. Adam Płociński, którego zdaniem stanowi o tym:
* pragmatyka międzynarodowa
* brak opinii Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
* nie przeprowadzenie uzgodnień międzyresortowych.
 
Następnie głos zabrał Stanisław Kluza. - Polska jest jedynym państwem, w którym zaproponowano, aby zintegrowany system nadzoru "odkręcić" - stwierdził.

- Znaczna część decyzji nadzorczych „wyszła" już poza granice naszego kraju. I nikt nie kwestionuje tego twierdząc, że jest to sprzeczne z interesem Polski. Takie działanie jak ta próba nowelizacji, działanie bez uzgodnienia z EBC, to kolejne pogorszenie wizerunku naszego kraju.
{mosimage}Następnie przewodniczący KNF mówił o braku konferencji uzgodnieniowej. - Nikt z KNF nie dyskutował, takiej konferencji nawet nie próbowano zorganizować. Uwagi merytoryczne KNF nie zostały przeanalizowane, nie zostały w żadnej mierze wzięte pod uwagę.

Dlaczego taka nagłość dyskusji nad modelem nadzoru? – zastanawiał się Kluza. Jeszcze tydzień temu w KNF nie było wiadomo, że taki projekt w ogóle istnieje! Skąd taka tajność i pilność? Stąd właśnie nagłość i szybkość reakcji KNF. - Jesteśmy w naszym urzędzie przeciwni wadliwym merytorycznie i legislacyjnie projektom. Argumentacja banku centralnego wprowadza w błąd opinię publiczną. Czy to akt desperacji, ze strony Ministerstwa Finansów? Czy spowodował te nieprzemyślane działania schyłek kadencji Sejmu? Czy powody tkwią jeszcze gdzieś indziej? Nic nie jest jasne. Stąd reakcja KNF jest w pełni uzasadniona.
To zamach na niezależność i apolityczność nadzoru finansowego w Polsce. Nie możemy się zgodzić, a by roczne dokonania nadzoru zostały zburzone – perorował Kluza.

Jeden z obecnych na konferencji dziennikarzy spytał, czy poda się do dymisji, jeśli projekt zostanie uchwalony. Kluza odparł, iż podjął się konsolidacji nadzoru finansowego, jego misja nie jest zakończona i chce udowodnić, że bez względu na argumenty polityczne taką misję należy nadal prowadzić. - Nasze argumenty merytoryczne są zdecydowanie słuszne! – podkreślił przewodniczący KNF.

Kluza zgłosił na Radzie Ministrów, że cały projekt powinien zostać cofnięty, gdyż jest wadliwy i zbędny. Tak sformułowany akt prawny może naruszać art. 2 Konstytucji, że Polska jest demokratycznym państwem prawa. - Ten temat może być atrakcyjny dla wielu parlamentarzystów, bo to parlament odpowiada za jakość stanowionego prawa - zaznaczył.
- Czy to atak na Pańską osobę? – brzmiało kolejne pytanie. - Nie lubię personalizować takich decyzji – odparł Kluza. - Patrzę na całość w kontekście bezpieczeństwa i jakości nadzoru w Polsce. Nie mamy żadnych innych instrumentów poza wyrażeniem swego stanowiska, zgłoszenia uwag na etapie współtworzenia aktów prawnych. Tutaj się kończy nasza rola. To ten etap, na którym powinniśmy zabrać glos, ale poza nasze umocowanie nie możemy wyjść. 

 

Generali Investments TFI: Grzegorz Piwowar nowym prezesem

Rada nadzorcza Generali Investments TFI powołała Grzegorza Piwowara na stanowisko prezesa zarządu. Objął on tę funkcję z dniem 16 września....


czytaj dalej

Grupa PZU: Arkadiusz Bruliński dołączył do biura komunikacji korporacyjnej

Zespół komunikacji Grupy PZU został wzmocniony przez Arkadiusza Brulińskiego. Od połowy września kieruje on zespołem PR i nowych mediów. Będzie...


czytaj dalej

Hyperion: Howden Broking Group i RKH Specialty połączą się w jeden podmiot

Hyperion połączy Howden Broking Group (HGB) i RKH Speciality (RKH) pod wspólną marką Howden. Brokerską grupą zarządzać będzie José Manuel...


czytaj dalej

Generali: Docenienie zaangażowania w zrównoważony rozwój

Generali zostało potwierdzone w indeksie Dow Jones Sustainability World Index (DJSI) drugi rok z rzędu. Ponadto po raz pierwszy firma została...


czytaj dalej

UFG: Nowy trend w wypłatach

W 2018 roku łączne wypłaty Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) za nieubezpieczonych i nieznanych sprawców wyniosły ponad 97 mln zł, o...


czytaj dalej

KNF: Jacek Jastrzębski o odpowiedzialności zakładów za oferowane „uefki”

16 września w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) odbyło się spotkanie przewodniczącego KNF, przedstawicieli Pionu Nadzoru...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook