Systemy kart bankowych
wtorek, 25 kwietnia 2000 14:49
Banki nieustannie uatrakcyjniają swą ofertę. Dotyczy to także wydawanych przez nie kart. Klient może otrzymać nie tylko różne rodzaje kart w różnych systemach. Na rodzimym rynku funkcjonują karty kilku systemów: Visa, Eurocard/MasterCard, American Express i krajowego biura rozliczeń bezgotówkowych PolCard.


System bezgotówkowego regulowania należności za usługi i towary za pomocą karty staje się niemal powszechny. Transakcja dokonana przy użyciu karty składa się z dwóch części: autoryzacji i rozliczenia, ale o tym w następnym odcinku. Dzisiaj o systemach kart płatniczych.

Wcześniej Orbis

Polskie banki rozpoczęły wydawanie kart płatniczych dopiero w 1991 roku. Wcześniej (od 1968 roku) akceptacją kart płatniczych w Polsce wyłącznie w dużych punktach handlowo-usługowych (hotele, restauracje, biura podróży) zajmowało się Polskie biuro podróży Orbis.

Obecnie na rodzimym rynku funkcjonują karty kilku systemów: Visa, Eurocard/MasterCard, American Express i krajowego biura rozliczeń bezgotówkowych PolCard. Większość banków proponuje swoim klientom dwa pierwsze systemy. Pol-Card to przeważnie karty bankomatowe. American Express to ciągle ekskluzywna i dość kosztowna karta.

Visa Electron i Maestro (system Mastercard) są międzynarodowymi kartami debetowymi, co oznacza, że można nimi płacić wszędzie tam, gdzie znajdują się elektroniczne urządzenia autoryzujące transakcje (tzw. POS-y). Właściciele tych kart mogą także podejmować gotówkę z bankomatów posiadających symbole Visa Electron (lub Plus) oraz Maestro (lub Cirrus). Visa Classic i międzynarodowa karta Eurocard/MasterCard to karty typu charge, a zatem umożliwiają pobieranie gotówki w bankomatach.

PolCard

Karta PolCard jest wydawana przez polskie banki dla klientów indywidualnych (często ze zdjęciem). Kilka banków wydaje kartę Pol-Card Business, która jest przeznaczona dla klientów instytucjonalnych.

Kartami tymi można posługiwać się wyłącznie w Polsce, w punktach handlowo-usługowych, które korzystają z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego spółki Pol-Card. Można nimi także wypłacić pieniądze z bankomatu, z oddziałów niektórych banków, a także z urzędów pocztowych.

PolCard rozpoczął działalność 1 stycznia 1991 roku jako spółka Banku Inicjatyw Gospodarczych (51%) i Orbisu (49%). Od początku 1998 roku PolCard jest spółką akcyjną, w której udziały mają polskie banki: Pekao SA, PBK, BPH, BIG Bank Gdański, BGŻ, Kredyt Bank, BRE, a także Związek Banków Polskich oraz Orbis.

Obecnie firma zajmuje się autoryzacją i rozliczeniem transakcji dokonanych następującymi kartami:
  • Visa,
  • Eurocard/MasterCard, 
  • American Express, 
  • Diners Club, 
  • JCB, 
  • PBK Hermes, 
  • PolCard.

Visa

To niewątpliwie najpopularniejszy system kart płatniczych na świecie, a także w Polsce. Pierwszą kartę debetową sygnowaną tym znakiem (Visa Classic) wydał w Polsce dla klientów indywidualnych bank Pekao SA. Jednak aby stać się jej posiadaczem, należało zablokować kwotę 2 tys. dolarów. Dzisiaj takich wymagań naturalnie już nie ma.

Karty kredytowe i debetowe ze znakiem Visa wydaje obecnie większość banków, między innymi: ABN AMRO, Bank Gospodarki Żywnościowej, BISE, Pekao SA, Bank Zachodni, Kredyt Bank, Lucas Bank, BPH, BRE, Bank Śląski, BIG Bank Gdański, Citibank, Credit Lyonnais Bank, Millennium, Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie, PKO BP, WBK.

Od marca 1997 roku w Polsce wydawana jest również dla klientów indywidualnych karta Visa Gold, którą oferują między innymi następujące banki: Pekao SA, ABN Amro, BPH, BIG Bank Gdański, Millennium, Kredyt Bank, Citibank, PKO BP, Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie. Złota karta ma dodatkowe przywileje, jak np. ubezpieczenia od utraty bądź opóźnienia bagażu, pomoc medyczną i prawną.

Nie znani bankowi klienci, czyli tacy, którzy otwierają dopiero rachunek, mogą starać się o kartę Visa Electron, która wymaga każdorazowej autoryzacji przed dokonaniem transakcji. Oferują ją na przykład: BPH w Krakowie, Citibank, Kredyt Bank, Lucas, Bank Śląski, Bank Zachodni, BIG Bank Gdański, Millennium, WBK, PKO BP.

Kolejny rodzaj karty to Visa Business przeznaczona dla klientów instytucjonalnych. Przydaje się do pokrywania wydatków związanych z podróżami służbowymi. Właściciele kart Visa Business otrzymują od Visa International wiele przywilejów. To między innymi ubezpieczenia, rezerwacje hotelowe, pomoc medyczna, a także prawna. Kartę tę oferują: BISE, BRE, Pekao SA, BPH, ABN Amro, Bank Śląski, Citibank, Societe Generale, Lukas, Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie, Kredyt Bank, Bank Zachodni, BIG Bank Gdański, Credit Lyonnais, WBK, Raiffeisen-Centrobank.

Są jeszcze bardzo prestiżowe karty Visa Business Gold, które wydają między innymi: Citibank, Kredyt Bank, BRE, Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie oraz BIG Bank Gdański.

Visa Smart

To najnowszy produkt Visa International. Karta ta (Visa CCPS) będzie wprowadzana przez polskie banki, które przystąpiły do programu jej wdrażania, jako jedne z pierwszych na świecie. Ciągle są z tym jednak problemy.

Usługa ta polega na dodaniu do dotychczasowych kart Visa (Visa Classic, Visa Business oraz Visa Electron) mikroprocesora. Będzie on realizował funkcje kredytowe lub debetowe. Karty te nadal będą wyposażone w pasek magnetyczny, co umożliwi używanie ich na całym świecie w punktach handlowo-usługowych oraz bankomatach, które nie będą jeszcze wyposażone w czytniki kart mikroprocesorowych.

To bardzo bezpieczna karta, praktycznie niemożliwa do sfałszowania, a to dlatego, że mikroprocesor może kontrolować dostęp do zapisanych w nim informacji, i to nie tylko odczytywanie, ale także ich modyfikację, a ta jest bardzo trudna i bez „zgody” procesora – praktycznie niemożliwa.

W programie wdrożenia karty Visa CCPS uczestniczą: BPH, Bank Pekao SA, BRE, Citibank, PKO BP, Kredyt Bank, Powszechny Bank Kredytowy, WBK, Polcard, BIG Bank Gdański, Bank Śląski.

Diners Club

Karta Diners Club nazywana jest jaguarem wśród kart kredytowych. Mogą ją otrzymać tylko prestiżowi klienci. Dysponują przy

tym wieloma przywilejami. W Polsce wydają ją jedynie dwa banki: Bank Austria Creditanstalt oraz Kredyt, z którym przegrał starania nawet Citibank Polska.

Kartą tą można posługiwać się na niemal całym świecie, a w Polsce – w punktach handlowo-usługowych korzystających z usług spółki PolCard. Można także wypłacać gotówkę z bankomatów należących do sieci Euronet/Bankomat 24.

American Express

Organizacja ta istnieje ponad sto lat, a w Polsce była obecna już przed wojną, ale w trakcie jej trwania biuro zostało zamknięte. American Express wróciło do Polski w roku 1991. American Express Travel Poland oferuje pełny zakres usług turystycznych i finansowych, między innymi realizację czeków podróżnych, rezerwację biletów lotniczych, miejsc w hotelach, wymianę walut, wynajem samochodów, wydawanie oraz refundację kart płatniczych.

Biuro przejęło również rozliczenia z punktami handlowymi przyjmującymi zapłatę kartami American Express, pozostawiając spółce Pol-Card jedynie akwizycję i obsługę punktów akceptujących kartę.

Kartę wydaną w systemie American Express do rachunków złotowych oferuje od ubiegłego roku bank Millennium.

Artur NegriSłownik

Autoryzacja
Proces akceptowania kwoty transakcji przez wystawcę karty lub autoryzatora w imieniu wydawcy. Sprawdzana jest autentyczność karty oraz wypłacalność jej posiadacza. Kiedy transakcja przekroczy ustalony limit kwoty, osoba wykonująca autoryzację może zadzwonić do Centrum Autoryzacji po potwierdzenie, czy na rachunku bankowym danego klienta znajduje się odpowiednia kwota na pokrycie transakcji.

Kwota gwarancyjna
Zablokowana na rachunku przez bank na rzecz posiadacza rachunku kwota w złotych lub w walutach obcych na okres obowiązywania umowy o prowadzeniu rachunku karty.

Limit minimum
Kwota ustalona dla pojedynczej transakcji, powyżej której musi być dokonana transakcja.

Off-line

Połączenie pośrednie – transakcje nie są rozliczane bezpośrednio, ale na koniec dnia, a nawet bywa, że po kilku dniach. Transakcje te nie są sprawdzane z zewnętrzną bazą danych.

On-line
Połączenie bezpośrednie – transakcja odnotowywana jest od razu. Informacje przekazywane są natychmiast i stale przez terminal do banku. Komputer reaguje natychmiast, kwota transakcji może zostać nie autoryzowana, jeśli na koncie nie ma odpowiednich środków.

Ważność karty
Okres ważności rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca wytłoczonego na karcie (valid from), a kończy się ostatniego dnia miesiąca (expires end) roku bądź lat, na które bank przyznał kartę. Po upływie okresu ważności karta powinna zostać zwrócona wystawcy, który wyda nową.

 

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

PIU: Piotr Wrzesiński wśród europejskich ekspertów do spraw emerytur

Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU, został wybrany do Grupy Ekspertów ds. paneuropejskiego produktu emerytalnego (PEPP) w...


czytaj dalej

Sri Lanka: Nowoczesne ubezpieczenie dla biednego rolnictwa

Aon zawiązał partnerstwo z organizacją walczącą z biedą i głodem Oxfam oraz insurtechowym start-upem Etherisc, w celu uruchomienia platformy...


czytaj dalej

RPA: Ubezpieczyciel otwiera bank

Południowoafrykański ubezpieczyciel Discovery potrzebował 1,5 mln roboczogodzin w ciągu czterech lat, aby zbudować bank. Rzuca on wyzwanie...


czytaj dalej

UNIQA: Kliencki zwrot w zarządzieAdam Łoziak
Daniela Sotirovic
fot.: Weronika Lucjan

Od lipca 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa struktura organizacyjna towarzystw ubezpieczeniowych...


czytaj dalej

Ubea.pl: W czerwcu najtaniej w YCD, Link4 i Benefii

Czerwcowy barometr cenowy dotyczący obowiązkowych polis OC przyniósł kolejne obniżki stawek. Według kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook