Nie wiedzą o swoich prawach
wtorek, 06 grudnia 2011 19:18

Z doświadczeń Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań wynika, że osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych nie wiedzą, że mają prawo do zwrotu wielu kosztów z polisy OC sprawcy wypadku.

Mecenas Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych EuCO informuje: – Mamy cały katalog możliwości dochodzenia roszczeń od towarzystw ubezpieczeniowych. Towarzystwa o tym nie informują, dlatego warto poznać nasze prawa. Polacy, którzy ucierpieli w wypadkach, najczęściej starają się tylko o zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu, ale nie domagają się od towarzystw ubezpieczeniowych zwrotu wielu kosztów, które musieli ponieść.

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się zwrotu kosztów: • leczenia i rehabilitacji • zakupu sprzętu ortopedycznego • operacji plastycznych • zakupu wózka/samochodu inwalidzkiego • opieki osób trzecich • specjalistycznej diety • przejazdów związanych z leczeniem i odwiedzin osób bliskich • związanych z przystosowaniem pomieszczeń dla osoby niepełnosprawnej, np. podjazdów dla wózków inwalidzkich.

Możliwość dochodzenia takich roszczeń daje poszkodowanym art. 444 k.c.

Z materiału dowodowego Kancelarii Radców Prawnych EuCO wynika, że osoby poszkodowane spotykają się z wieloma problemami w czasie likwidacji szkód przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Najczęściej ubezpieczyciele nie chcą zwracać kosztów prywatnych wizyt lekarskich. Tłumaczą, że osoba poszkodowana mogła skorzystać z leczenia w ramach NFZ, ponieważ konsultacje lekarskie są świadczeniem standardowym w myśl ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej i korzystanie z usług prywatnej jest nadużyciem.

Kancelaria Radców Prawnych EuCO nie zgadza się z tym stanowiskiem.

– Na specjalistyczną wizytę w ramach NFZ trzeba czekać nawet wiele miesięcy, dlatego uważamy, że osoba poszkodowana ma prawo do skorzystania z leczenia prywatnego, żeby jak najszybciej rozpocząć rehabilitację i wrócić do zdrowia. Taką argumentację przedstawiamy sądom – podkreśla Joanna Smereczańska-Smulczyk.

Osoby, które starają się o zwrot kosztów, muszą przygotować pełną dokumentację poniesionych wydatków (faktury, rachunki, kosztorysy, potwierdzenia wizyt u lekarzy i rehabilitantów).

Specjaliści EuCO podkreślają, że poszkodowani mogą występować do ubezpieczycieli nie tylko o zwrot kosztów, ale także o zaliczki na poczet przyszłych wydatków, jeżeli nie są w stanie ich pokryć z własnej kieszeni.

 

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Zurich: Na ostatniej prostej procesu naprawy

Zurich Insurance Group spodziewa się przekroczyć wszystkie swoje cele finansowe na okres 2017–2019, wchodząc na ostatni etap trzyletniego okresu...


czytaj dalej

Zatoka Perska: Środki ostrożności zwiększają ryzyko

W następstwie narastającego od tygodni napięcia w Zatoce Perskiej, gdzie statki są atakowane, a tankowce przejmowane, najświeższe doniesienia...


czytaj dalej

TUW PZUW: Rating podtrzymany, perspektywa podwyższona

1 sierpnia S&P Global Ratings przedłużyła rating siły finansowej i rating kredytowy TUW PZUW na poziomie A-. Jednocześnie agencja podwyższyła...


czytaj dalej

AXA: Nowa reklama telewizyjna

AXA emituje nową reklamę telewizyjną i mierzy się z wynikami badań, które pokazały, że konsumenci – często posługując się wyobrażeniem albo...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook