Optymistyczny koniec wakacji
wtorek, 01 września 2009 18:20

Końcówka sezonu wakacyjnego dostarczyła sporo emocji. Poznaliśmy półroczne rezultaty niemal wszystkich najważniejszych graczy na polskim rynku. Pojawiły się także doniesienia o kolejnym chętnym na spółki życiowe AIG z naszego regionu Europy. Nie zabrakło także kilku niespodzianek.

BRE Ubezpieczenia zmieni nazwę

Rośnie liczba agencji internetowych – ogłosił w środę dostawca oprogramowania i rozwiązań www dla agentów Polisowo.pl. Można zatem powiedzieć, że w rywalizacji z firmami direct pośrednicy ubezpieczeniowi postanowili wykorzystać najsilniejszą broń konkurentów – dostępność oferty i wygodę zawarcia umowy.

Również w środę po raz 84. zebrała się Komisja Nadzoru Finansowego, która podjęła kilka istotnych dla rynku ubezpieczeń decyzji. KNF zgodziła się na rozszerzenie działalności BRE Ubezpieczenia Towarzystwa Ubezpieczeń SA o reasekurację w kilku grupach ubezpieczeń. Ubocznym efektem decyzji nadzoru jest zmiana nazwy towarzystwa na BRE Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji (w skrócie BRE Ubezpieczenia TUiR). Komisja dała także zielone światło austriackiej UNIQA na przejęcie większościowego pakietu akcji jej polskiej spółki życiowej.

Nie zabrakło także nowych propozycji produktowych. W pierwszej z nich Europ Assistance Polska we współpracy z majątkową UNIQĄ przygotowała program Mini Assistance Auto PLUS24Service dla nabywców OC ubezpieczyciela, w drugiej zaś dołączyła home assistance i medical assistance do kart zniżkowych EURO RABAT (karty dodatkowo posiadają jeszcze RTV/AGD/PC Assistance Ergo Hestii).

Pozostałe informacje nie wywoływały już tak dużego zainteresowania. Z najciekawszych z nich warto wspomnieć o rozpoczęciu postępowania sądowego w procesie, jaki Polska Izba Ubezpieczeń wytoczyła kancelarii odszkodowawczej Casus (zarzut: wprowadzanie w błąd klientów poprzez podawanie nieprawdziwych informacji o ubezpieczycielach) oraz o publikacji półrocznych wyników przez Polskie Towarzystwo Reasekuracji (były lepsze niż rok wcześniej).

Ze świata: pierwsze półrocze 2008 r. było dla Eureko fatalne. Rok później holenderski udziałowiec PZU zanotował jeszcze gorsze rezultaty. Trzeba jednak przyznać, że spadki wskaźników nie były tak drastyczne, jak na koniec czerwca 2008 r. Może to oznaczać, że Eureko panuje nad sytuacją, a pogorszenie wyników jest efektem niesprzyjającego otoczenia. Z kolei na Wyspach Brytyjskich Resolution przejęło Friends Provident (6. firma życiowa w Anglii) za 1,86 mld funtów.

Kancelarie pod ostrzałem

Polscy klienci zakładów ubezpieczeń są dość konserwatywni w swoich wyborach. Największe zaufanie mają do dużych i znanych firm, a wśród doradców najbardziej cenią osoby bliskie (rodzina, przyjaciele) – takie wnioski wypływają z raportu „Marka ubezpieczeniowa”, autorstwa firmy doradczej On Board PR, opracowanego na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę doradczą PBS DGA.

W czwartek okazało się również, że pierwsze półrocze tego roku było jeszcze mniej udane dla Aegon TUnŻ niż ten sam okres rok wcześniej. Niedawna jeszcze potęga wśród działających w Polsce ubezpieczycieli (dziś tylko jedno z towarzystw) wciąż nie może się otrząsnąć po ciosie, jaki w połowie 2007 r. zadało jej załamanie na polskim rynku finansowym. Choć warto podkreślić, że część wskaźników Aegon wskazuje na powolny powrót do równowagi.

Nie ustaje ostrzał kancelarii odszkodowawczych. Do pojawiającej się w mediach listy zarzutów, na której znajdowały się dotychczas m.in. naliczanie wygórowanych honorariów czy czynności, które spokojnie mógł wykonać sam poszkodowany (bez konieczności pomocy prawników), dorzucono jeszcze złe przygotowanie merytoryczne pracowników tych firm. Nie świadczy to najlepiej o tej branży. Z pewnością wśród firm odszkodowawczych znajdują się takie, które rzeczywiście świadczą prawdziwą pomoc poszkodowanym (są przecież różne, często bardzo trudne przypadki, a i samym ubezpieczycielom zdarza się postępować nieodpowiednio), ale prezentowane w mediach przypadki mogą odcisnąć piętno na całym tym rynku. W tej sytuacji wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem byłoby odpowiednie uregulowanie zasad funkcjonowania kancelarii odszkodowawczych.

W czwartek miał miejsce jeden debiut produktowy. Wealth Solutions we współpracy z TUnŻ Europa wprowadziło na rynek grupowe ubezpieczenie na życie i dożycie Aleja Gwiazd, oparte na akcjach pięciu polskich blue chipów.

Świat: Hannover Re ogłosił, że planuje podniesienie swojej bazy kapitałowej. Powód? Dobre perspektywy reasekuratora, zarówno w sektorze majątkowym, jak i życiowym. Zadowolony był również inny potentat z rynku niemieckiego – Allianz. Firma opublikowała swoje rezultaty, które udało się jej osiągnąć w krajach Nowej Europy.

Wprawdzie spadek wartości walut nieco obniżył poziom sprzedaży Allianz, ale mimo to jego wyniki w regionie były więcej niż zadowalające. Mniej powodów do satysfakcji miała z kolei mocno doświadczona przez kryzys ING Groep. Nie najlepsze rezultaty pierwszego półrocza ubezpieczyciel tłumaczył utrzymującym się brakiem stabilności gospodarczej.

Rok rekordowych zysków?

Tydzień zakończył się dość spokojnie. Najważniejszym wydarzeniem na naszym rynku była publikacja półrocznych wyników finansowych Grupy Europa. Wrocławski ubezpieczyciel wykazał najwyższy w swojej historii zysk. Wiele wskazuje zatem na to, że o ile ubiegły rok w polskiej branży asekuracyjnej charakteryzował się niebotycznym windowaniem przypisu składki (szczególnie w sektorze życiowym), to w 2009 r. może wystąpić podobna sytuacja, z tą jednak różnicą, że zakłady będą biły rekordy osiąganych zysków. Szkoda tylko, że część z nich jest na etapie realizacji poważnych inwestycji, bo w innym przypadku ten rok mógłby zakończyć się wręcz nieprawdopodobnym wynikiem finansowym naszego rynku.

W piątek ze świata napłynął także niepokojący dla firm ubezpieczeniowych (również polskich) sygnał. Francuski Euler Hermes (Euler Hermes SFAC) opublikował raport na temat kondycji światowego przemysłu motoryzacyjnego. Wnioski nie są zachęcające: na poprawę i tak kiepskiej sytuacji w tej branży będzie można liczyć dopiero za mniej więcej 2,5 roku. To oznacza z kolei, że najbliższa przyszłość jednego z filarów rynku ubezpieczeń, czyli polis komunikacyjnych, maluje się w niezbyt jasnych kolorach.

Mniej kontrowersyjne Link4

Początek nowego tygodnia rozpoczął się od oficjalnej wypowiedzi szefa Vienna Insurance Group, dr. Gunthera Greyera, który zadeklarował zainteresowanie swojej firmy biznesem życiowym AIG w Europie Środkowo-Wschodniej (taką możliwość „Gazeta Ubezpieczeniowa” sugerowała już przed niemal rokiem). Można zatem z dużym prawdopodobieństwem założyć, że cena tej części największego (do niedawna) ubezpieczyciela na świecie jeszcze wzrosła. Czy w tej sytuacji zmalały szanse PZU na przejęcie działalności Alico w naszym regionie Europy? Trudno powiedzieć, choć deklaracja prezesa VIG z pewnością szans tych nie podniosła. W każdym razie Austriacy mają do dyspozycji 1,2 mld euro na zakupy, a największy polski ubezpieczyciel wciąż nie wie, czy, a jeśli tak, to ile będzie musiał wysupłać ze swojej kasy na dywidendę. Stąd być może pojawiły się spekulacje, że PZU zainteresowało się słoweńskim KD Group. To zapewne byłby łatwiejszy do osiągnięcia cel niż środkowoeuropejskie spółki życiowe AIG.

Równolegle media obiegła informacja, że Link4 w swoich reklamach nie będzie już prowokować pośredników ubezpieczeniowych. Podobno nowy właściciel lidera polskiego segmentu direct postanowił zmienić dotychczasową politykę i postawić na spokojniejszy wizerunek swojej firmy. Czyżby była to zapowiedź ugody w procesie z PIPUiF?
Teczka personalna: Signal Iduna Polska ma nowego wiceprezesa swoich obu spółek. Stanowisko to objęła była wiceszefowa ukraińskiego TAS Insurance Group, Anetta Guzek.

Wysoki zysk PZU

Wtorek zdominowały komentarze na temat ogłoszonych przez Grupę PZU półrocznych wyników finansowych (czytaj na str. 6). Trudno się dziwić, skoro przez sześć miesięcy 2009 r. ubezpieczyciel zarobił więcej niż przez cały 2008 r. Co prawda temu rezultatowi towarzyszył 30-procentowy spadek przypisu składki, warto jednak pamiętać, że ubiegłoroczny wynik w ogromnej części był zasługą masowej sprzedaży polis lokacyjnych. W ten sposób postawiona wcześniej teza, że w tym roku możemy się spodziewać rekordowych zysków działających w Polsce ubezpieczycieli, zyskała kolejne potwierdzenie.

Publikacja wyników PZU sprawiła, że mniej uwagi poświęcano odpowiedzi Komisji Europejskiej na złożoną przez Polską Izbę Ubezpieczeń skargę w sprawie zmian w prawie o ruchu drogowym. Wiadomo już, że KE zażąda od Polski wyjaśnień odnośnie do zniesienia przepisu nakazującego wyłączenie z ruchu pojazdu bez ważnej polisy OC. Komisja niedwuznacznie zasugerowała, że dokonana nowelizacja niezbyt jej się podoba, choć z ostatecznym orzeczeniem wstrzyma się do czasu uzyskania wyjaśnień.

Z pozostałych wiadomości wtorku warto wspomnieć o obniżce taryf w Auto Casco i SmartCasco adresowanym do młodych kierowców przez Allianz Direct oraz o przyznaniu Link4 Srebrnego Lauru Konsumenta (za polisy komunikacyjne) w V edycji konkursu.

Za tydzień rozpocznie się ostatni miesiąc trzeciego kwartału. Mimo pesymistycznych prognoz coraz więcej wskazuje na to, że rok 2009 będzie kolejnym udanym okresem dla polskiego rynku ubezpieczeń.

Artur Makowiecki
news@gu.com.pl
 

Z PZU do zarządu Alior Banku

17 października Katarzyna Sułkowska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu Alior Banku. Rada nadzorcza spółki przyjęła rezygnację i z tym...


czytaj dalej

MAK Ubezpieczenia: Robert Grabowski nowym członkiem zarządu

Robert Grabowski, dotychczasowy dyrektor Biura Ubezpieczeń na Życie i Osobowych MAK Ubezpieczenia, został członkiem zarządu firmy brokerskiej....


czytaj dalej

Brokerslink: Narzędzia dla niezależnych brokerów

Brokerslink, globalna organizacja brokerska, ogłosiła uruchomienie dwóch nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, przeznaczonych do...


czytaj dalej

Fitch: Nadmiar pojemności na rynku londyńskim

Należy się spodziewać, że rentowność rynku londyńskiego i ubezpieczycieli Lloyd’s pozostanie pod presją, mimo że stawki uległy niewielkiej...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Jak jest teraz, a jak będzie w przyszłości

Pracownicze Plany Kapitałowe, technologiczna przyszłość branży, aktualny obraz poszczególnych segmentów rynku – te tematy zdominowały miniony...


czytaj dalej

PIDiPO: Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie regulacji odszkodowawców

Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych (PIDiPO) skierowała do Prezydenta RP Andrzeja Dudy pismo w sprawie procedowanego obecnie w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook