Ciekawie, ale z niepokojącą perspektywą
wtorek, 19 maja 2009 19:23
Kolejny etap walki o ulgę podatkową dla oszczędzających w III filarze, przyjęcie przez Sejm kontrowersyjnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, mnóstwo ofert produktowych, coraz więcej publikacji kwartalnych rezultatów ubezpieczycieli (na razie, niestety, tylko zagranicznych) – tak w telegraficznym skrócie prezentowały się najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. Jak zatem widać, zaczynają się spełniać wcześniejsze prognozy „Gazety Ubezpieczeniowej” o dwóch niezwykle intensywnych na rynku ubezpieczeń przedwakacyjnych miesiącach.

Spełnione prognozy

Najważniejszym wydarzeniem środy był Kongres Dyrektorów Finansowych i towarzysząca mu czwarta edycja konkursu na Dyrektora Finansowego Roku. Warto też zwrócić uwagę na dwie oferty produktowe, które pojawiły się tego dnia na rynku. Pierwszą z nich było dołączane do Nowej Perspektywy ubezpieczenie składki na wypadek utraty pracy Spokojny Czas z oferty Commercial Union. Druga to ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym Złoty Procent, stworzone przez Wartę i Kredyt Bank. Co w tych produktach jest interesującego? Oba stanowią potwierdzenie wcześniejszych prognoz analityków. Kiedy stało się jasne, że kryzys nie ominie Polski, niemal wszyscy eksperci z rynku ubezpieczeń stawiali na to, że różne formy polis od utraty pracy nie dość, że będą cieszyły się dużo większym zainteresowaniem klientów, to również staną się jednym z najczęściej oferowanych przez ubezpieczycieli produktów. Oferta Commercial Union, jako kolejnego z towarzystw proponujących tego typu ubezpieczenia, stanowi potwierdzenie tych przewidywań. Z kolei prognozowane wyhamowanie tempa wzrostu rynku ubezpieczeń, m.in. z powodu likwidacji polis lokacyjnych, miało sprzyjać nowym ofertom, do których zaliczono również polisy od utraty pracy. Natomiast jako następczynie polisolokat wymieniano właśnie inwestycyjne „struktury”, czego jednym z tegorocznych dowodów jest właśnie Złoty Procent.

W środę odbyło się także 76. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego, na którym nie zabrakło tematów związanych z rynkiem asekuracyjnym. KNF cofnęła zezwolenie dla majątkowej spółki AIG Polska (nie było już potrzebne, bo firma działa obecnie jako oddział AIG Europe) i zatwierdziła Tomasza Telejko jako członka zarządu (wiceprezesa) majątkowej Benefii. Niestety, nie obyło się również bez kar dla ubezpieczycieli, choć tym razem nie za opóźnienia w wypłacie odszkodowania. Nadzór obciążył MTU 30 tysiącami złotych za to, że towarzystwo nie poinformowało Komisji w wymaganym terminie o wyborze biegłego rewidenta.

Z pozostałych informacji trzeba jeszcze odnotować raport z debiutu floty PZU Pomoc. Sto przypadków udzielenia pomocy, pełne spektrum usług, choć w większości prostych, jak np. zmiana koła czy wymiana akumulatora – oto bilans długiego weekendu w wykonaniu mobilnej eskadry assistance największego polskiego ubezpieczyciela.

Coraz większa rola ochrony prawnej

W czwartek rynek zyskał kolejne potwierdzenie przewidywań, według których polisy lokacyjne miałyby zostać zastąpione przez polisy strukturyzowane. O ile te pierwsze są w ciągłym odwrocie, co widać choćby po gwałtownym spadku ilości oferowanych produktów i regularnych doniesieniach o obniżce ich oprocentowania, to te drugie z kolei mają się jak najlepiej. Świadczy o tym np. ilość nowych „struktur”, jaka pojawiła się na rynku w tym roku.

Tego dnia w Sejmie odbyło się również głosowanie nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Izba Niższa odrzuciła powstałe pod wpływem argumentacji środowisk ubezpieczeniowych poprawki Senatu i zredukowała do minimum sankcje za jazdę bez ważnej polisy OC pojazdu. Przyzwyczajenie Wysokiej Izby do nieliczenia się z pieniędzmi podatników, z których kieszeni pokryje się powstałe z tego tytułu ewentualne szkody, staje się coraz bardziej irytujące. Nasuwający się automatycznie dalszy komentarz nie nadaje się, niestety, do druku...

Pozostałe informacje nie wywoływały już większych emocji, może poza promowaniem ubezpieczeń ochrony prawnej przez Ergo Hestię i BRE Ubezpieczenia (oferta drugiego z ubezpieczycieli była skierowana do wąskiej grupy odbiorców – klientów Multibanku). Warto zwrócić uwagę na ten segment produktów, gdyż wyraźnie widać, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem klientów, co przekłada się z kolei na aktywność towarzystw w promowaniu tej oferty.

Oprócz tego, z ciekawszych wiadomości należy również odnotować wprowadzenie usługi e-archiwum w spółce życiowej oraz majątkowej Grupy PZU, a także wdrożenie przez PZU systemu zarządzania siecią pomocy drogowych w ramach PZU Pomoc.

Ze świata: niemiecka grupa Allianz podała wstępne wyniki finansowe za pierwsze trzy miesiące tego roku.

Interesujący koniec tygodnia

Chociaż piątek nie przyniósł zbyt wielu informacji związanych z branżą ubezpieczeniową, to wzbudziły one duże zainteresowanie. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że pierwszy raz od dość dawna lepsze wieści napłynęły z AIG.

Ubezpieczyciel poinformował, że wprawdzie pierwszy kwartał skończył na niemal 4,5-miliardowym minusie, ale jego strata była i tak znacznie niższa niż rok wcześniej. Gdyby nie straty ze „śmieciowych” aktywów, to minus ten byłby jeszcze niższy. Z ulgą odetchnęli zapewne Ben Bernanke i Timothy Geithner, bo okazało się, że dziesiątki miliardów dolarów wpompowane w ubezpieczyciela powolutku zaczynają przynosić efekt. To samo uczynili zapewne pracownicy AIG, którzy w pewnym momencie mogli konkurować pod względem wywoływania negatywnych emocji z Osamą bin Ladenem. A sama firma powinna otrzymać niedługo niewielki (ale jednak) zastrzyk kapitału. Siedzibę jej japońskiej filii chce kupić (i zapewne kupi) za 1,2 mld dol. Nippon Life Insurance. Kontynuując informacje ze świata, warto jeszcze odnotować wysoką lokatę Allianz w rankingu największych firm ubezpieczeniowych świata miesięcznika „Home&Market”.

Ubezpieczyciel poinformował, że zajął w nim drugie miejsce – za ING, a przed AXA.

Nie mniej ciekawe były doniesienia z Polski. Marszałek Sejmu poinformował Komitet RAZEM, że jego projekt ustawy zakładającej ulgę podatkową dla oszczędzających w III filarze został skierowany do pierwszego czytania. Pojawiły się także spekulacje, że nowym szefem Polskiej Izby Ubezpieczeń zostanie Katarzyna Wojciechowska – była prezes majątkowego Commercial Union.

Kolejne podsumowania pierwszego kwartału

Początek tygodnia przyniósł kilka różnego rodzaju publikacji, których podstawą były dane liczbowe z pierwszego kwartału. W Polsce Komisja Nadzoru Finansowego podsumowała okres styczeń–marzec pod kątem skarg klientów na instytucje finansowe – w tym także ubezpieczycieli. Powodów do zbytniej radości branża nie ma, bo skarg było niemal o jedną trzecią więcej, ale z drugiej strony nie ma co zbytnio panikować. Więcej skarg klientów to efekt boomu komunikacyjnego i ubezpieczeniowego w ostatnich latach, a likwidacja szkód i wypłata odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych (najczęstszy przedmiot skarg) mimo starań towarzystw i większej świadomości asekuracyjnej klientów będą zawsze wywoływać największe emocje. Przy tej okazji Komisja poinformowała o powołaniu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku CEDUR. Z pozostałych informacji poniedziałku należy jeszcze odnotować oficjalną krytykę przegłosowanych przez Sejm zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym (w części dotyczącej sankcji za brak OC pojazdów) autorstwa Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz promocję kont osobistych w Allianz Banku, poszerzonych o ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.

Świat: opublikowane przez Allstate i Berkshire Hathaway rezultaty za pierwszy kwartał pokazały, że jak na razie ubezpieczyciele amerykańscy (z niewielkimi wyjątkami) boleśnie odczuli efekty kryzysu oraz katastrof i zjawisk naturalnych.

Dedykacja

Wnioski wypływające z najważniejszej wiadomości wtorku należałoby zadedykować spierającym się w sądzie Link4 oraz Polskiej Izbie Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych. Otóż z analizy ubiegłorocznej sprzedaży na rynku ubezpieczeń autorstwa PIU wynika, że w dziale II mimo regularnego wzrostu znaczenia segmentu direct Polacy wciąż najwięcej zaufania mają do agentów. W ten sposób jeszcze raz potwierdziła się doskonale znana prawda, że dla obu kanałów jest miejsce na rynku, a naturalna między nimi konkurencja może spokojnie odbyć się bez bezsensownych „wycieczek osobistych”. Oby obie strony sporu jak najszybciej to zrozumiały.

Wtorek przyniósł także dwie nowe oferty produktowe. Mondial Assistance wprowadziło na rynek (niestety, tylko dla klientów biura podróży Neckermann) ubezpieczenie AllRisk, umożliwiające zwrot kosztów rezygnacji z podróży z każdego udokumentowanego powodu, zaś Deutsche Bank PBC we współpracy z TUnŻ Europa przygotował kolejną „strukturę” – ubezpieczenie db Gwarancja – Multistrategia.

Z pozostałych informacji trzeba jeszcze wymienić debiut kolejnej porównywarki ubezpieczeń majątkowych – POLISOWO.PL, oraz start nowej kampanii reklamowej UNIQA.

Teczka personalna: nowym prezesem Allianz Bank został dotychczasowy szef Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA, Jakub Papierski.

Ze świata: szwajcarski Swiss Re opublikował swoje wyniki za pierwsze trzy miesiące tego roku. Co ciekawe, potentat reasekuracyjny, który w ubiegłym roku znalazł się w niemałych tarapatach (wyszedł z nich dzięki pomocy Warrena Buffetta i jego Berkshire Hathaway), pierwszy kwartał zakończył wprawdzie znacznie mniejszym, niż rok wcześniej, ale jednak zyskiem.

Maj na rynku ubezpieczeń nie zwalnia tempa, więc można się spodziewać, że i przyszły tydzień przyniesie jeśli nie większą, to przynajmniej taką samą porcję informacji, jak miniony. Oby tylko nie były to doniesienia związane z nasileniem się powodujących szkody zjawisk atmosferycznych. Rozpoczyna się przecież okres wiosennych burz i wiatrów...

Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

 

Z PZU do zarządu Alior Banku

17 października Katarzyna Sułkowska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu Alior Banku. Rada nadzorcza spółki przyjęła rezygnację i z tym...


czytaj dalej

MAK Ubezpieczenia: Robert Grabowski nowym członkiem zarządu

Robert Grabowski, dotychczasowy dyrektor Biura Ubezpieczeń na Życie i Osobowych MAK Ubezpieczenia, został członkiem zarządu firmy brokerskiej....


czytaj dalej

Brokerslink: Narzędzia dla niezależnych brokerów

Brokerslink, globalna organizacja brokerska, ogłosiła uruchomienie dwóch nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, przeznaczonych do...


czytaj dalej

Fitch: Nadmiar pojemności na rynku londyńskim

Należy się spodziewać, że rentowność rynku londyńskiego i ubezpieczycieli Lloyd’s pozostanie pod presją, mimo że stawki uległy niewielkiej...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Jak jest teraz, a jak będzie w przyszłości

Pracownicze Plany Kapitałowe, technologiczna przyszłość branży, aktualny obraz poszczególnych segmentów rynku – te tematy zdominowały miniony...


czytaj dalej

PIDiPO: Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie regulacji odszkodowawców

Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych (PIDiPO) skierowała do Prezydenta RP Andrzeja Dudy pismo w sprawie procedowanego obecnie w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook